St. Jozefschool in Nieuw-Namen TALENTEN KRACHT (boven)Ds. Pieter van Dijkeschool in Bruinisse; (midden en onder) IKC De Aventurijn in Middelburg Toen Bernadette de Schepper in maart 2011 gevraagd werd om directrice te worden van de St. Jozefschool in Nieuw-Namen, was de opdracht voor haar en haar team om een sprankelende school neer te zetten. De St. Jozefschool heeft 50 basisschool leerlingen, 18 peuters. 6 leerkrachten en 4 groepen en maakt deel uit van de Onderwijsgroep Perspecto (www.bs-nn.nl). Drie Kieldrechtse basisscholen honderd meter verderop waren geduchte concurrenten. De St. Jozefschool kreeg steeds minder leerlingen en slui ting dreigde. Veel kinderen gingen iets verderop in het Belgische Kieldrecht naar school. Daar zijn kinderen al vanaf 2,5 jaar welkom maar inmiddels kunnen tweejarige kinderen ook op de St. Jozef school iedere dag gratis terecht in de peuterklas. Dat was een opsteker maar draait het in het onderwijs niet vooral om de inhoud? De Schepper: 'De drang van kinderen om te onderzoeken en ontdekken is bij peuters heel sterk aanwezig. Een veertje dat neerdwarrelt, een steen die valt, zij vinden alles een wonder. We streven ernaar die nieuwsgierigheid en exploratiedrang te stimuleren. Als je daar pas in het voortgezet onderwijs mee begint, is het te laat.' Samen met drie andere basisscholen uit de regio - St. Bernardus uit Clinge, de Schakel uit Vogelwaarde en Ter Doest uit Graauw -, de school begeleidingsdienst Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ), de Katholieke Universiteit Leuven en de Universiteit Leiden werd in 2011 gestart met het project TalentenKracht. Het maakt deel uit van een onderzoeksprogramma van zeven universitei ten die onderzoek doen naar de ontwikkeling van wetenschappelijk en technisch talent bij kinderen van 3 tot 14 jaar. Het is opgezet om professionals en ouders inzichten en instrumenten te geven voor deze talentontwikkeling, financiële bijdragen van het Platform Bèta Techniek (heeft als opdracht om te zorgen voor voldoende en goed opgeleide bèta's en technici) en de Rabobank maakten TalentenKracht mogelijk. De Schepper: 'Er is binnen het basison derwijs altijd veel aandacht voor de talige ontwik- 43 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 43