EEN MOOI, Op 8 oktober 2013 berichtte de NOS dat de HZ University of Applied Sciences (voorheen Hogeschool Zeeland) is uitgeroepen tot beste hbo- instelling van Nederland. Een bijzonder moment en natuurlijk goed voor het imago van Zeeland en niet in de laatste plaats voor de hogeschool zelf. Maar wat verklaart het succes van deze instelling? Een gesprek over de kracht van 'excellent onderwijs', kwaliteitscultuur, externe en interne instellingstoetsen en de potentie van Zeeland. tekst Oscar Steens Aan tafel directeur Adri de Buck, onderwijskundige Ellen Vercouteren en Bart-Jan Wattel, hoofd van de dienst Onderwijs en Kwaliteit. Ze zijn overduidelijk en terecht trots op waar hun school nu staat. Blij met de waardering die ze nu krijgen na jaren van kei hard werken. Nog belangrijker is misschien wel de bevlogenheid, het enthousiasme dat ze uitstralen. Dat werkt natuurlijk aanstekelijk op alle partijen waarmee ze intensief samenwerken: gemeenten, bedrijven, andere onderwijsinstellingen, studenten en docenten en nu ook op de vragenstellers. Tegelijk is er de typi sche Zeeuwse nuchterheid die tijdens het gesprek de boventoon voert. Zo van: het kan nog beter, we moe ten wel scherp blijven. 'Er is altijd room voor improve ment. We zijn een lerende organisatie', zegt De Buck. Tegelijk zijn er ook nog wat problemen te tackelen. Denk aan de infrastructuur, het afkalvend openbaar vervoer waar studenten grote last van gaan hebben. Verder valt er het nodige te winnen op het terrein van studentenvoorzieningen (huisvesting!). Tot slot moet er steeds creatiever geopereerd worden onder andere vanwege de afnemende financiële resources en de Zeeuwse krimpproblematiek. De Buck: 'Op al die terreinen nemen we geen afwachtende houding aan. We ontwikkelen zelf actief plannen en strate gieën en proberen daarvoor draagvlak te creëren binnen en buiten Zeeland. Wat betreft het openbaar vervoer hebben we voorgesteld om een meer gediffe rentieerd - lees niet zo Randstadcentristisch - beleid te ontwikkelen als het gaat om de ov-kaart. Als je in Amsterdam studeert heb je zo'n kaart eigenlijk hele maal niet nodig. Maar voor onze studenten, waarvan tweederde te maken heeft met lange reistijden, is het belang van zo'n kaart juist enorm groot, cruciaal zelfs. En dat geldt voor andere voorzieningen eigen lijk ook. Daarom zijn we samen met de gemeenten 50 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 50