HBO ICT GOEDE BANDEN MET HET BEDRIJFSLEVEN ICT, een begrip dat 25 jaar geleden nog nauwelijks bekend was. Het is logisch dat elke zichzelf respecte rende hbo een opleiding in de ICT heeft. De vierjarige opleiding bestaat 12 jaar en heeft twee afstudeer richtingen: Informatica waar programmeren en het in kaart brengen van systeemarchitectuur voorop staan en Business IT Management (voorheen Bedrijfskundige Informatica) waar het meer gaat om het implementeren van software en het bouwen van bedrijfsapplicaties. Tweederde van de 180 studenten volgt informatica en eenderde de businessrichting. De opleiding Informatica staat in de HBO-Keuzegids in de top drie en de Business IT Managementopleiding staat al een aantal jaren op de eerste plaats. Er is een stabiele instroom die hoofdzakelijk bestaat uit vanuit Zeeland afkomstige studenten. Het is overzichtelijk als je het vergelijkt met andere opleidingen die soms meer dan 2000 studenten hebben. Persoonlijk onderwijs Marco Lengton, docent: 'Het is heel persoonlijk onderwijs in lijn met het credo van de HZ. De lijnen zijn erg kort en de deur van de docent staat altijd open. Het is een soort snelkookpan waar iedereen continu bezig is met de ontwikkeling van applicaties, programma's en software en de implementatie daar van.' Mischa Beckers, docent vult aan: 'In de eerste twee jaar van de opleiding hanteren we een sandwich- constructie bij het lesgeven. Eerst geven we de studen ten een introductie. Die moeten ze dan verwerken in een praktijkopdracht en vervolgens presenteren waar op de docenten dan weer feedback geven. Er wordt projectgericht gewerkt. Dat kunnen we ook doen door onze goede banden met het bedrijfsleven. We nodigen vaak gastsprekers uit die kring uit wat dikwijls leidt tot concrete opdrachten voor onze studenten. In het derde jaar doen de studenten een meewerk- stage in een bedrijf en in het vierde jaar doen ze in een bedrijf een afstudeeronderzoek. Om een beeld te krijgen van hoe het onderwijs gevallen is, doen we zogenoemde 'tomatensessies' waarin studenten en docenten elke cursus bespreken en de positieve en verbeterpunten in kaart brengen die in het onderwijs van de volgende cursussen worden meegenomen. En, o ja, er zouden best wel meer vrouwen bij onze oplei ding kunnen komen.' Finse inspiratie Stages worden niet alleen verricht in Zeeland. We hebben goede contacten in Polen, Japan en Finland. Erwin Kloosterboer: 'Ik ben in Turku geweest om met drie andere studenten en een docent een applicatie te ontwikkelen en ik moet zeggen dat het zeer leerzaam was.' In Finland worden ook minors gedaan aan het Polytechnum en bij Porsche die daar een ontwerp afdeling hebben. De meeste studenten gaan werken nadat ze afgestudeerd zijn. Veertig tot vijftig procent gaat in Zeeland aan de slag, de rest ergens anders in Nederland of het buitenland. Ze komen meestal vrij snel aan een baan hoewel met de economische tegen wind van de laatste jaren het voor hen ook steeds moeilijker wordt in het bijzonder voor degenen die business hebben gestudeerd. Marco Lengton: 'We zit ten daar niet mee tussen want als de economie maar even aantrekt, is er meteen weer een tekort aan onze studenten. Het is niet meer zo dat ze al een baan had den voordat ze waren afgestudeerd. Natuurlijk zijn er studenten die aansluitend een universitaire opleiding gaan doen in Tilburg, Amsterdam of Utrecht.' Nfnty Systems Erwin Kloosterboer en zijn mede-eindejaarsstudent Jens Walrave hebben twee jaar geleden samen met nog twee andere studenten in Vlissingen het bedrijf Nfnty Systems opgericht. Jens Walrave: 'Nfnty Systems is in twee jaar flink gegroeid en biedt nu een breed scala aan professionele ICT-diensten zoals systeembeheer, netwerkbeheer, levering van hardware en anti-spamservices. Nfnty Systems streeft ernaar de klant één aanspreekpunt te bieden voor ICT-gerela- teerde vragen en problemen. Het levert ook compu ters, servers en tabiets. Het richt zich op het Midden- en Kleinbedrijf. Nfnty Systems ontwikkelde de appli catie Twit-Share die het mogelijk maakt bestanden tot 2 gigabyte via Twitter te delen. Erwin Kloosterboer: 'Het mooie is dat we bij ons eigen bedrijf kunnen afstuderen.' Mischa Beckers: 'Studenten als Kloosterboer en 58 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 58