TRENDS IN HET VO EN HET MBO Voortgezet onderwijs Na het basisonderwijs gaan alle kinderen naar een van de opleidingen van het voortgezet onderwijs (vo). Per i oktober 2012 telde Zeeland 20.372 leerlingen in het vo. Dit is een fractie meer dan in 2010, toen 20.284 leerlingen werden geteld. In Zeeland zijn er 13 scholen voor vo (18 locaties). Als we de ontwikkeling bekijken per locatie is vooral de stijging van het aan tal leerlingen bij Nehalennia in Middelburg (+21%) en de Isaac Beeckman Academie in Kapelle (294%) opvallend. De (absoluut) grootste afname van het aantal leerlingen was er bij de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren. Procentueel was de daling het grootst bij het Westerpoortcollege in Tholen (-19%), gevolgd door het Goese Edudeltacollege (-11%). Bijna 6 van de 10 vo-leerlingen zitten op het vmbo (voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs). Onge veer een kwart van de Zeeuwse leerlingen bezoekt de havo (hoger algemeen voortgezet onderwijs), ongeveer één op de zes het vwo (voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs). In vergelijking met de cijfers uit 2010 nam het 'marktaandeel' van de havo iets toe (van 21% naar 24%) ten koste van dat van het vmbo en/of vwo. Het praktijkonderwijs (voortgezet speciaal onder wijs voor moeilijk lerende kinderen) wordt relatief vaak bezocht door leerlingen uit Goes, Hulst, Kapelle en Vlissingen. De basisberoepsgerichte leerweg van het vmbo (vmbo-bl) wordt verhoudingsgewijs vaak bezocht door scholieren uit Noord- Beveland en Vlis singen. De kaderberoepsgerichte leerweg (vmbo-kl) is relatief populair in Terneuzen, de gemengde leerweg (vmbo-gl) in Veere. Leerlingen uit Hulst en Schou- wen-Duiveland bezoeken relatief vaak de theoretische leerweg (vmbo-tl). De havo is relatief populair in Goes en Noord-Beveland. Het vwo is relatief populair bij leerlingen die in Kapelle wonen. Verder was sprake van lichte afname van het aan deel leerlingen dat praktijkonderwijs volgt (van 3% tekst Wim van Gorsel naar 2%), vmbo-bl (van 14% naar 12%) en vmbo-kl (van 17% naar 16%). Tegelijkertijd steeg het percentage leerlingen dat de vmbo-gl bezocht (van 11% naar 13%) en bleef het aandeel vmbo-tl gelijk (15%). Het aandeel leerlingen op het vwo nam af van 20% naar 17%. Middelbaar beroepsonderwijs Het aantal studenten in het middelbaar beroepson derwijs (mbo) dat in Zeeland woont is tussen 2008 en 2012 per saldo met ongeveer 5% afgenomen. Deze afname vond vooral tussen 2011 en 2012 plaats. Per saldo vond in de meeste gemeenten een afname plaats vond. Alleen in de gemeenten Noord-Beveland, Tholen en Veere was het aantal mbo-leerlingen in 2012 groter dan vier jaar eerder. In Schouwen-Duive- land en Sluis was per saldo (min of meer) sprake van stabilisatie. Van alle gemeenten onderscheidt Hulst zich door de grootste afname van het aandeel mbo- studenten (vanaf 2008: -14%), gevolgd door Terneu zen (-13%). Schoolverlaters In het schooljaar 2011/2012 waren er 908 nieuwe voortijdige schoolverlaters (vsv) in het voortgezet- en middelbaar beroepsonderwijs in Zeeland. Dit is 2,9% van het totaal aantal leerlingen. In het schooljaar 2009/2010 was dit nog 3,3%. In Sluis en Terneuzen lagen deze aandelen duidelijk hoger. Vergeleken met de uitval in 2011/2012 was de grootste afname van het aandeel voortijdig schoolverlaters in Noord-Beveland. Dit was bij de vorige meting nog de gemeente met het hoogste aandeel voortijdig schoolverlaters. Alleen in de gemeenten Sluis en Terneuzen was sprake van een kleine toename van het percentage voortijdig school verlaters. Literatuur Gorsel, W. van (2013). Sociale Atlas Zeeland 2013. Middelburg: Scoop. 70 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 70