Signalementen samenstellingjAN J.B. Kuipers met bijdragen van Mario Molengraaf en Jaap de Moor Franse tijd en 'Oranjemythe' Wilfried Uitterhoeve, 1813 - Haagse bluf. De korte chaos van de vrijwording. Nijmegen: Uitgeverij Vantilt, 2013. ISBN 978 94 6004 121 1, 25,-. Een groot aantal boeken over de Franse of, als men wil, Bataafs-Franse tijd is vorig jaar verschenen wegens de tweehonderdjarige herdenking van de stichting van het Koninkrijk der Nederlanden. Overal sneuvelen de mythes, dus ook die rondom de stich ting van dit koninkrijk na het vertrek van de Fransen in 1813/14. Wilfried Uitterhoeve heeft met zijn 1813 - Haagse bluf een gevuld boeket samengesteld, waarin de 'chaos van de vrijwording' na die zo enerverende periode sinds 1795 wordt gepresenteerd aan de hand van de gebeurtenissen in 29 plaatsen in Nederland. Uitterhoeves bedoeling is een 'leesboek' met veel plaats voor ooggetuigeverslagen, waarin hij de lezer niet te veel met zijn opvattingen in de weg wil zitten. Die opvattingen worden wel gespuid in de Inleiding en de Epiloog. Kort en goed (pag. 363): 'Het aantreden van de Prins van Oranje was niet onbepaald, vanzelf sprekend en natuurnoodzakelijk. Hij kon en mocht slechts aantreden in een specifieke hoedanigheid, als monarch van een eenheidsstaat, met handhaving van de moderniteiten daarvan. Het aantreden van de Prins van Oranje als monarch onder deze voorwaarden was niet de voltrekking van een vanzelfsprekendheid Tijdens de jaren van de inlijving bij het Franse keizerrijk (1810-1813) waren de tegenstellingen tussen de voormalige Orangisten en Patriotten in de meeste streken snel weggesleten. Oranje werd binnenge haald om het zwarte gat te vullen dat de angst voor chaos en/of annexatie door geallieerde mogendheden vormde. De onzekerheden waren uiteraard het grootst in de weken tijdens en na het geleidelijk wegtrekken van de Fransen vanaf begin november 1813; op sommige plaatsen, zoals in Den Helder, Delfzijl en op Wal cheren hielden ze stand tot in het voorjaar van 1814. Orde in de chaos werd gebracht door het Voorlopig Bewind c.q. Algemeen Bestuur 'tot redding van het Vaderland'. Op uitnodiging landde vervolgens Willem Frederik, zoon van de laatste stadhouder Willem V, afgeschermd door Engelse mariniers op 30 november in Scheveningen, op vrijwel dezelfde plaats vanwaar hij achttien jaar eerder met zijn vader was vertrokken. Op 2 december accepteerde hij in Amsterdam de titel van Soeverein Vorst van het op 21 november gepro clameerde 'Soevereine Vorstendom der Vereenigde Nederlanden'. Nu was hij Willem I geworden. Wilfried Uitterhoeve is in 1944 in Stoppeldijk (Oost Zeeuws-Vlaanderen) geboren. Behalve door zijn vriendschap met Pim Fortuyn is hij bekend van twee eerdere boeken over de Franse tijd: Koning keizer admiraal, over de ondergang van het koninkrijk Hol land, en een biografie van arts-generaal-waterstaatkun- dige Cornelis Krayenhoff, de man die in Amsterdam de Bataafse revolutie bracht, én deze stad in 1813 aan Willem I overdroeg. De Zeeuwse locaties die Uitterhoeve in 1813 - Haagse bluf behandelt zijn Zierikzee (5-8 december 1813) en Walcheren (november 1813-april 1814). In Zie rikzee ging het er, net als in heel Zeeland tijdens de 'fluwelen revolutie' aan het begin van de Bataafse en Franse tijd, bedaard aan toe. Er was wel enige opwin ding omdat de invloedrijke regent en rechter W.A. De Jonge orders kreeg, nota bene tijdens de viering van Napoleons kroningsdag op 5 december, om binnen zes uur als gijzelaar af te reizen naar Fille. Met enkele Engelse schepen voor anker in de Roompot was dit een recept voor oproer. Door de diplomatieke talenten van W. de Brauw, ontvanger der registratie en net als De Jonge een regent uit prerevolutionaire tijden, liep het allemaal met een sisser af. De Fransen trokken met aftrek van de vrijwillig achterblijvende Hollandse veteranen weg, in gezelschap van de onderprefect en andere beambten. De Jonge schreef: 'Zo liep alles regulier af. De Engelsen trokken met honderd mari niers de stad binnen en er was algemene vreugde en geroep van "Hoezee!" en "Oranje!".' Op het strategisch cruciale Walcheren verliep het vertrek van de Fransen wat dramatischer, met tafe relen die leken te herinneren aan de boerenopstand van 1672. Aanleiding was een dubbel misverstand. Een detachement op zoek naar clandestiene geweren in Sint Faurens en Brigdamme werd aangezien voor 77 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 77