een strafexpeditie, en in het luiden van de kerkklok om bewoners op te roepen om over die geweren te spreken hoorde men een sein tot oproer. Het klokge lui sloeg over naar andere Walcherse dorpen. Jacobus de Kanter mat de kwestie, waarbij één dode en enkele gewonden vielen, breed uit in zijn De Franschen in Walcheren, gepubliceerd in 1814. Het slot ervan mar keert meteen het begin van de Zeeuwse historiogra fische 'Oranjemythe'. Op 5 mei 1814 verwelkomde men de door de Soevereine Vorst aangestelde com missarissen-generaal voor Zeeland, onder wie F.C. de Jonge, behorend tot de al genoemde Zierikzeese regentenfamilie. De Kanter: 'niet vrolijk te zijn was thans misdadig'. Uitterhoeves boek is er één van een groot aantal, aangespoeld op de herdenkingsgolf 1813-2013. Bij Uit terhoeves uitgever Van Tilt telde ik er in de najaars catalogus 2013 - dus van één uitgeverij - al een stuk of negen, waarvan een aantal ook Zeeland bestrijken. Ook andere historische uitgeverijen pakten uit. Al die titels bezien het onderwerp vanuit een specifieke invalshoek. Lette Jensens Verzet tegen Napoleon (Van- tilt) geeft een overzicht van de 'verzetsliteratuur' in de Napoleontische tijd, als een soort aanvulling op Johan Joors oudere en zeer uitputtende boek De Adelaar en het Lam. Onrust, opruiing en onwilligheid in Nederland ten tijde van het Koninkrijk Holland en de inlijving bij het Franse keizerrijk (1806-1813) (2000). Mijn eigen titel Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap. De Nederlanden in de Franse tijd (Walburg Pers) hanteert het perspec tief van de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden; Mart Rutjes' Door gelijkheid gegrepen behandelt de ideeën die aan de basis stonden van de moderne Nederlandse rechtsstaat (1795-1801) - het is maar een lukrake greep. Aankomst van Willem I te Amsterdam op 2 december 1813. Illustratie van P.W.M. Trap in: P.J. Andriessen en W.J. Hofdijk, Panorama van Nederlands verleden, 1880. Rammekens en de zeemacht Jacoline Vlaander, Fort Rammekens. Een poort naar de toekomst. Vlissingen: Den Boer de Ruiter, 2013. ISBN 978 90 70174 83 5, 12,50. J.P. Sigmond, Zeemacht in Holland en Zeeland in de zestiende eeuw. Hilversum: Verloren, 2013. ISBN 978 90 8704 349 o, 38,-. De Napoleontische tijd heeft ook zijn sporen nage laten in het recentelijk geconsolideerde Fort Ram mekens bij Ritthem, een van de oudste zeeforten in noordwest-Europa. Ter gelegenheid van de voltooide werkzaamheden verscheen in samenwerking met Staatsbosbeheer een mooi vormgegeven publieks- boekje door Jacoline Vlaander, waarin de hoofdstuk ken na de Inleiding chronologisch zijn geordend en een mengeling bieden van de historische, bouwhisto rische en onderzoekshistorische gegevens. Ondanks de chronologische ordening verdwijnt de 'pure' his torische informatie nu en dan een beetje achter de bouw- en restauratiehistorie, maar dit boek is zoals gezegd nu eenmaal gemaakt ter viering van de conso- lidatiewerkzaamheden. Het tweeledig doel van Staats bosbeheer, bescherming van de monumentale én de natuurwaarden, is lofwaardig maar in principe tegen strijdig. De muurbloem, een populaire gast op onze oude forten, stadsmuren en kerken, vreet uiteindelijk haar gastheren op omdat ze daarvan leeft, dankzij de doorwortelbaarheid van (verweerde) voegen en specie. Is de huidige, gekoppelde strategie wel de juiste? Een al decennialange toepassing van (vaak beschermde) muurvegetatie op bouwkundige monumenten sug gereert dat de beide 'belangen' tot dusver aardig in balans kunnen worden gehouden. Rammekens komt als Habsburgs strategisch initiatief vanzelfsprekend ook aan de orde in J.P. Sig- monds Zeemacht in Holland en Zeeland in de zestiende eeuw, dat zijn onderwerp over zowel de Habsburgse periode als die van de Opstand (weliswaar met nadruk op de tweede eeuwhelft) in één breed opgezet, gede gen en schitterend geïllustreerd verhaal presenteert. Sigmond beschrijft de ontwikkeling van deze zee- 78 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 78