Julian Romero de I ba rro I aplaatsvervangend bevelhebber van de Spaanse vloot, die in 1574 bij Reimerswaal werd vernietigd; schilderij door El Greco (coll. Prado, Madrid). heroverde Nederlanden bestuurd vanuit Brussel en Madrid'. Er is geen door historici gebeiteld epitaaf zó overtuigend, of het wordt door anderen weer naar het depot afgevoerd. Om erachter te komen hoe en waarom de dingen liepen zoals ze liepen ontrafelt het boek het optreden van het Staatse leger en de vloot tegen de Spaanse overmacht in chronologische samenhang en thema tisch. Behalve voor de eigenlijke aard van de strijd is er veel aandacht voor organisatie en financiering. Toch, na meer dan 400 pagina's eruditie, meldt de slotbeschouwing al aan haar begin (pag. 433): 'De uitkomst van de Tachtigjarige Oorlog mag verrassend heten. Dat het enorme Spaans-Habsburgse imperium niet in staat zou blijken het landsheerlijke gezag over al in de Nederlanden te herstellen, was door niemand voorzien. Ook niet door de opstandelingen zelf.' Zilver voor Zeeland Inger Leemans Gert-Jan Johannes, met medewer king van Joost Kloek, Worm en donder. Geschiedenis van de Nederlandse literatuur ijoo-1800: De Republiek. Amsterdam: Uitgeverij Bert Bakker, 2013. ISBN 978 90 351 3045 6, 65,-. Geen edelmetaal meer, maar een kaal getal. Na de Gouden Eeuw breekt de achttiende eeuw aan. In het Rijksmuseum wordt de overgang geïllustreerd: van uit de Eregalerij beland je in een naamloze zijzaal. Nederland en ook Zeeland bleven rijk in de achttiende eeuw, maar vooral door beleggingen, niet langer door vernieuwingen of veroveringen. Een tijd van stagnatie, eveneens in de literatuur, niet meer de grootsheid van laten we zeggen Hooft of Vondel. Aan Inger Leemans en Gert-Jan Johannes de ondankbare taak in de reeks Geschiedenis van de Nederlandse literatuur het deel over de verguisde eeuw te vullen. Ze deden dat in Worm en donder op een originele manier, bijvoorbeeld door veel aandacht aan het boekenvak te besteden. De ontwikkelingen in de Zuidelijke Nederlanden laten ze buiten beschou wing. Daardoor, maar zeker niet alleen daardoor lijkt Zeeland een uithoek. Zeeland komt met name in opsommingen voor. De uitgevers-boekverkopers zitten vooral in de huidige Randstad, lezen we, 'aan gevuld met enkele regionale centra zoals Middelburg, Groningen en Leeuwarden'. Het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen wordt vermeld als een van de navolgers van de in 1752 opgerichte Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Pieter Boddaert van de Stichtelyke gedichten komt aan bod, de 'vrome Pieter'. Aan zijn kleinzoon, de 'vieze Pieter' Boddaert, helaas geen Zeeuw, door leven en werk dé erotische dichter van de achttiende eeuw, wordt gek genoeg voorbijgegaan. Onbevredigend kort bespreekt men 'de uit het orthodoxe Middelburg gevluchte schrijver en uitgever' Willem Goeree. Men noemt de ongeregeldheden op Walcheren als wordt geprobeerd de gebrekkige, maar geliefde psalmberij ming van Pieter Datheen te vervangen. Een achterhoe degevecht dat nog altijd niet helemaal voorbij is. Maar juist geletterde Zeeuwen als de koopman Jan Guépin en de predikant Andreas Andriessen hadden een afkeer van de oude berijming. 'Onheblyke wantaal,' vond de laatste. 8i Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 81