van het volwassen worden. De vader in zijn jovialiteit, dynamiek en ijdelheid en de moeder die in haar onver mogen de rol te vervullen aan toenemende wanhoop ten prooi valt. Een prachtige, bij vlagen beklemmende roman waarvan veel scènes de lezer nog lang zullen bij blijven. Pier en Oceaan is een fraai, klassiek aandoend werk, zonder opsmuk en ingewikkelde stijlfiguren. Het is een verhaal dat je raakt, soms over jezelf gaat, maar soms ook over iemand die je niet kent en niet begrijpt. Een intrigerend boek met veel beklijvende passages. Dat alles tegen een herkenbaar Zeeuws decor. Corinne Kisling, Het badhuis. Amsterdam: De Arbei derspers, 2013. Een opvallend overtuigend geschreven novelle over een dementerende vrouw, Marie, die worstelt met haar schuldgevoelens. Een monologue interieur waar in geen woord te veel staat. Ze blikt vanuit een hache lijke situatie, waarvan ze zich meestentijds onbewust is, terug op haar leven. Het boek bevat veel opvallende en opvallend rake observaties en schildert daarmee tevens een gepasseerd tijdsgewricht in een dorp waar ze als huishoudster van drie pastoors de ondergang van het rijke roomse leven van nabij meemaakt. Het Badhuis gaat niet alleen over Marie, in haar penibele situatie, maar misschien wel over alle oude mensen die fysiek steeds afhankelijker worden. Om de hoofd persoon tegen de verschillende decors tot leven te wekken, hanteert de auteur minimale middelen. Dat geldt ook voor het hoofddecor dat slechts bestaat uit één badcel maar desondanks schreeuwt Het Badhuis om een verfilming of toneelbewerking. Jan Kuipers en Winant Halfwerk, De Staats-Spaanse Linies. Monumenten van conflict en cultuur. Vlissingen: Uitgeverij den Boer de Ruiter, 2013. Een prachtig uitgevoerde, informatieve grensover schrijdende historische studie. Weinigen beseften dat de talrijke verspreide krijgskundige monumenten, Spruijt, R., De rietdekker en Een dag om aan de balk te spij keren. Amsterdam: Uitgeverij Cossee, 2013. Leene, T., Het Zeeuwse knop bokboek. Goes: Het Paard van Troje, 2013. BEST UITGEGEVEN BOEK Asaert, W. en Herman, S„ Eamour des Moules. Over mosselen en mensen. Antwerpen: Minestrone Cookbooks, 2012. BESTE GRENSOVERSCHRIJDENDE BOEK Schoots, H„ Stromenland. De wereld rond de Westerschelde. Amsterdam: Uitgeverij Balans, 2013. BESTE DEBUUT Eijken, H. van, Papieren veulens. Amster dam: Uitgeverij Bert Bakker Prometheus, 2013. MEEST ORIGINELE BOEK Weiten, M„ Het hoeveelweegjifli- chaam. Hasselt: Clavis Uitgeverij, 2013. vestingstadjes en kleine en grote versterkingen in Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen, van Antwerpen tot de Noordzeekust, in feite één samenhangend geheel vormen, een versterkte linie die zijn oorsprong vindt in de eerste jaren van de Tachtigjarige Oorlog. Kortom: veel indrukwekkender dan de Vesting Holland. Het is een linie waaraan sedertdien steeds verder gewerkt is en die pas na de Tweede Wereldoorlog echt zijn functie heeft verloren. Dit boek biedt een fascinerend overzicht van de ontwikkeling van die linie, met aparte hoofd stukken over de aanleg van vestingsteden en versterkin gen, het historische krijgsbedrijf, het militaire leven in zulke fortificaties en de hedendaagse landschappelijke en ecologische waarde. Het is bovendien prachtig uit gevoerd, waarbij vooral de foto's van vestingen in een winterlandschap opvallen. Het boek is daarnaast de ide ale gids voor de bezoeker, die de linie wil verkennen. Voorwaar een rijke oogst aan boeken maar de winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs 2013 is de schrijver van een magistrale Bildungsroman, die opvalt door zijn breed uitwaaierend verhaal, zijn uitstekende stijl en zijn feilloze en haarscherpe vermogen tot observatie en herinnering. De auteur behoudt een soevereine greep op het verhaal, zodat de lezer geboeid verder leest en het na 800 pagina's zelfs jammer vindt dat het uit is. De winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs 2013 is Oek de Jong met zijn Pier en Oceaan. 85 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 85