Z.K.H. Prins El Hassan bin Talal bezocht in december 2013 de Rooms-Orthodoxe kerk in Sweifieh, Amman (over)grootvaders generaties hebben hard geknokt om de Arabieren te verenigen tijdens de Eerste Wereld oorlog. Omdat Jordanië op het kruispunt van de regio ligt, blijft het een erfenis waarvoor de Hasjemitische familie zich verantwoordelijk voelt.' Wat waren de meest leerzame elementen in uw jeugd en welke waarden heeft u ervan afgeleid? 'Zoals ik al zei, zijn mijn familiewaarden als open heid, onderwijs en respect voor de mensheid mij met de paplepel ingegoten. Ook werd de liberale en ethi sche instelling van mijn ouders onderstreept door de aanstelling van een progressieve Engelse gouvernante, mevrouw Cheeseman, die een christelijke humanist was. Naast alle zaken die Britse gouvernantes met zich meebrengen, bracht ze ook een kopie mee van de Universele Declaratie van de Rechten van de Mens die toen nog in de kinderschoenen stond. Ook nam ze een exemplaar van Erich Kastners kinderboek The Animals' Conference mee, dat het verhaal vertelt van een groep dieren die een vredesconferentie houden terwijl mensen zich opmaken voor oorlog. De dieren nemen het drastische besluit om een wereld zonder conflicten te maken. Hiermee leerde ik van mijn gou vernante de behoefte kennen om voor elkaar te zorgen en dat de mens het onvervreemdbaar recht heeft op waardigheid, veiligheid, respect en geborgenheid.' Wat zijn uw favoriete vrijetijdactiviteiten? 'Ik geloof dat er geen betere manier is om je leven door te brengen dan met een zoektocht naar kennis die je moet gebruiken om een globale omgeving te scheppen waarin menselijke waardigheid, respect en veiligheid centraal staan. Lezen blijft een van mijn favoriete bezigheden. Maar nog meer plezier beleef ik als ik samen ben met mijn lieve vrouw, Hare Konink lijke Hoogheid Sarvath, onze vier kinderen Hunne Koninlijke Hoogheden prinses Rahma, Sumaya, Badiya en prins Rashid en onze kleinkinderen.' Kunt u ons een idee geven van het onderwijs dat u gevolgd heeft en de vaardigheden die u ermee heeft opgedaan? 'Mijn eerste scholing kreeg ik in Amman. Daarna ging ik naar een Engelse kostschool, Summer Fields. In 1963 ging ik naar de Harrow School. Ik voltooide mijn Bachelor op Christ Church College, Oxford, cum laude en haalde een M.A. in Oriental Studies. Een van de belangrijkste vaardigheden die een mens in zijn leven kan leren, is hoe goed te communiceren in het geschreven of gesproken woord. Voor heldere articula- 12 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 12