Inspannen voor het onderwijs voor alle recht op kinderen De Four Freedoms Medal voor Vrijheid van Angst wordt op 24 mei 2014 uitgereikt aan Malala Yousaf- zai (Mingora, 1997). Ze zet zich in voor het recht op onderwijs voor meisjes in de Swatvallei in Pakistan. Het gebied met hoge bergen, groene vlaktes en meren grenst aan Afghanistan. In 2009 verwierf Malala Yousafzai, dochter van een leraar, bekendheid met haar weblog onder het pseudoniem Gul Makai (koren bloem) op de website van de BBC. In de vorm van een dagboek schreef ze over het leven in de Swatvallei na de machtsovername door de Taliban in 2007, over hoe meisjes werden uitgesloten van school en ook veel andere mensenrechten werden geschonden. Op 9 oktober 2012 werd Malala in een schoolbus door hoofd en hals geschoten door een Talibanstrijder. Het was een doelgerichte aanslag. Artsen verwijder den in een ziekenhuis in Rawalpindi de kogel uit haar hoofd. Op 15 oktober werd ze overgevlogen naar Birmingham voor verdere behandeling in het Queen Elizabeth Hospital. In januari 2013 werd ze uit het ziekenhuis ontslagen, maar begin februari ging ze opnieuw naar Birmingham. Een deel van haar schedel werd gerepareerd met een prothese van titanium. Ze kreeg een cochleair implantaat op haar linkeroor. Op 8 februari verliet ze het ziekenhuis weer. Malala Yousafzai leeft tegenwoordig samen met haar familie in Birmingham en gaat weer naar school. Haar vader kreeg daar een baan zodat het gezin is herenigd. Ze blijft campagne voeren voor het recht van ieder kind om naar school te mogen gaan. Inmiddels is Malala een icoon en symbool gewor den. Zo heeft de Verenigde Naties 10 november uitroe pen tot Malala Day, de dag waarop aandacht gevraagd wordt voor de naar schatting 32 miljoen meisjes en 29 miljoen jongens die wereldwijd geen basisonder wijs krijgen. In 2011 ontving Malala de International Children's Peace Prize. Hetzelfde jaar werd ze door de Pakistaanse regering onderscheiden met de National Youth Peace Prize. Vele onderscheidingen volgden. Op 20 november 2013 kreeg Malala in Straatsburg van het Europees Parlement de Sacharovprijs voor de Vrijheid van Meningsuiting. Ze is de jongste winnares van deze prijs. Ze is de auteur van de internationale bestseller I am Malala. The Girl Who Stood for Education and Was Shot by the Taliban dat in 27 landen gepubliceerd is. Malala heeft inmiddels haar eigen fonds opge richt. De Malala Yousafzai Foundation waarmee ze onderwijsprojecten voor meisjes in de Swat-vallei in Pakistan wil ondersteunen. Daarnaast wil ze ook de families van deze meisjes financieel bijstaan. FRAGMENTEN UIT MALALA'S BLOG Maan dag 5 jan uari 2012: Draag geen kleurrijke kleren. Toen ik mijn schooluniform wou aantrekken, herinnerde ik me dat de directeur gevraagd had in gewone kleren naar school te komen. Ik trok mijn favoriete roze jurk aan. Ook de andere meisjes droegen kleurige jurken. Maar op school kregen we te horen geen kleurrijke kleren te dragen omdat de Taliban hier aanstoot aan zou kunnen nemen... Een vriend vroeg me 'Zeg eerlijk, klopt het dat de Taliban onze school gaan aanvallen Terug thuis had ik na de lunch nog een paar lessen, 's Avonds meldde de tv dat het uitgaansverbod in het Shakardara-district (Afghanistan) na 15 dagen was opge geven. Ik was blij met dit nieuws. Onze lerares Engels woont daar en zou weer naar school kunnen komen. Woensdag 14 januari 2012: Ik ga misschien niet meer naar school. Ik ben slecht gehumeurd want morgen start de winterva- kantie. De directeur sprak niet over de dag waarop de school haar deuren weer zou openen en dat is vreemd. Ik vermoed dat de Taliban heeft aangekondigd om vanaf 15 januari alle meisjes onderwijs te ontzeggen. De meisjes waren niet al te opgetogen over de naderende vakantie omdat ze wisten dat als de Taliban een bevelschrift zou uitvaardigen ze niet meer naar school zouden kunnen gaan. Sommige meisjes bleven optimistisch, anderen zeiden dat hun ouders al hadden beslo ten om de Swat regio te verlaten omwille van hun opleiding. Omdat het de laatste schooldag is, blijven we wat langer op de speelplaats spelen. Ik ben ervan overtuigd dat de school weer opengaat, maar als ik vertrek, kijk ik nog eens naar het schoolgebouw alsof ik hier nooit meer terugkom. 17 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 17