Helper) van Somaliërs die zijn gevlucht voor het geweld van de burgeroorlog Dr. Hawa Abdi Diblaawe (1947, Mogadishu) ontvangt de Four Freedoms Award voor vrijwaring van gebrek. Ze is een Somalische mensenrechtenactiviste en arts. Mevrouw Hawa Abdi is de oprichter en voorzitter van de Dr. Hawa Abdi Foundation (DHAF). De afgelopen dertig jaar heeft de DHAF gezorgd voor gezondheids zorg, onderwijs, voedsel en het bieden van onderdak aan kwetsbare personen, onder wie vele Somaliërs die de burgeroorlog in Somalië willen ontvluchten. Samen met haar twee dochters zet Hawa Abdi zich in voor een beter leven van vrouwen, kinderen en oude ren in Hawa Abdi Village. In Hawa Abdi Village wor den nog steeds duizenden vluchtelingen opgevangen. Haar persoonlijk motto is: 'Deze wereld is één. Iedereen voelt dezelfde honger en dorst. We moeten gerespecteerd worden en iedereen hetzelfde behandelen.' Hoe zou u uw jeugd beschrijven? 'Ik groeide op bij mijn grootmoeder op onze boerde rij. Mijn moeder stierf toen ik een jong meisje was. Haar te vroege dood heeft mij gemotiveerd om arts te worden. Mijn grootmoeder bracht me waarden bij zoals plichtsgetrouw werken. We stonden samen 's ochtends heel vroeg op om te bidden, te trainen, huis houdelijke klusjes te doen en de dieren te verzorgen. Ze zei altijd tegen me "zitten is leeg maar werken is overvloed". Van haar leerde ik dat hard werken tot suc ces leidt. Zonder twijfel was mijn grootmoeder suc cesvol. Ze leerde me niet alleen de waarde van hard werken maar ook om altijd eerlijk te zijn. Ze zei me dat als je mensen bedriegt of kwaad doet, je verloren raakt in deze wereld. Door eerlijk en oprecht te zijn, zul je slagen. Ik heb me altijd aan haar wijze levens lessen gehouden en ik ben eerlijk tegen iedereen.' Wat waren de meest leerzame elementen in uw jeugd en welke waarden heeft u ervan afgeleid? 'In mijn jeugd heb ik me altijd aan waarden als hard werken, oprechtheid, eerlijkheid vastgehouden. Toen ik opgroeide was het normaal dat mensen hun kin deren leerden om hard te werken, ouderen en andere kinderen te respecteren. Dat was de gelukkige tijd in Somalië, toen elk kind naar school ging. Toen mijn moeder stierf, was ik daar compleet van ondersteboven. Ik was erbij toen ze stierf als gevolg van complicaties bij de bevalling die voorkomen had den kunnen worden als de kennis daarvoor paraat was geweest. Ook veel andere kinderen verloren hun moeder op die manier. Ik wil voorkomen dat kinderen 19 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 19