dezelfde pijn zullen voelen als die ik gevoeld heb. Daarom ben ik dokter geworden.' Wat zijn uw 'goede' en 'slechte' karaktereigenschappen? 'Ik ben heel trouw aan mijn familie, vrienden, werk en mijn land Somalië. Ik zal me tot het uiterste inspannen iets voor elkaar te krijgen en mensen in nood te helpen. Een paar jaaar geleden raakte ik dan ook uitgeput en er werd bij mij een hersentumor geconstateerd. Mijn familie ligt me na aan het hart. Ik houd ervan tijd door te brengen met mijn dochters en klein kinderen. Ik houd ook van reizen en lezen. Mijn voor keur gaat uit naar Italiaanse literatuur Als er vrede in Somalië heerst, zou ik liefst mijn tijd doorbrengen in het dorp Baqal aan de kust van Somalië. De zeewind, de oceaan en het voedsel uit de zee roepen prettige herinneringen bij mij op.' Wat is het belangrijkste boek dat u gelezen heeft? Vladimir E. Zakharovs poëzie heeft me altijd geïnspi reerd. Toen ik in de Sovjet-Unie studeerde, leerde ik zijn werk kennen. Zijn woorden raken me en motive ren me mijn werk voort te zetten. Welk onderwijs heejt u gevolgd? 'Toen ik opgroeide in Somalië was dat nog een kolo nie van Italië. Op school kreeg ik les van Italiaanse leraren en dus leerde ik Italiaans. Na de middelbare school kreeg ik een beurs om in de Sovjet-Unie te studeren. Ik heb medicijnen gestudeerd in wat nu Oekraïne is. Na mijn studie volgde ik nog een rech tenstudie aan de Somali National University in Moga dishu. Gedurende mijn opleidingen, heb ik geleerd dat je om succesvol te zijn je ook over kennis buiten je eigen vakgebied moet beschikken. Als dokter werk te ik in een ziekenhuis en behandelde vrouwen die daar vanuit de gevangenis werden gebracht. Zij wer den aan hun bed vastgeketend en de meeste collega dokters wilden deze vrouwen niet behandelen. Toen ik met deze vrouwen begon te praten, hoorde ik dat velen daar onterecht zaten. Ik besefte dat mensen in ons systeem onderdrukt worden. Er was geen discus sie of vrijheid van meningsuiting. Kennis van gezond heidszorg was er niet voldoende en daarom besloot ik om advocaat te worden om de mensenrechten, de maatschappij en ook mezelf te kunnen verdedigen.' Hoe zou u uw beroep willen omschrijven? 'Ik ben een arts, advocaat en mensenrechtenadvocaat. Deze beroepen houden allemaal verband met elkaar. Ik zou mezelf willen beschrijven als een humanist gespecialiseerd in gezondheid en recht. Als je in con flictomgevingen werkt, moet je weten hoe je jezelf en de maatschappij moet verdedigen. Ik geloof erin dat ik dat door de macht van woorden en redelijkheid kan doen. Ik bescherm mijn broeders en zusters tegen geweld en geef ze kansen om te groeien. Zo kunnen ze hun tijd veilig met hun kinderen doorbrengen en op die manier hun levens vervullen.' Kunt u een korte schets van uw carrière geven? 'Na mijn studie in de Sovjet-Unie keerde ik terug naar Mogadishu, in 1971. Eerst werkte ik daar in een kin derziekenhuis. Ik was toen de enige vrouwelijke arts. Ik koos aanvankelijk voor gynaecologie. Maar van het werken met kinderen werd ik pas echt gelukkig. Ik gaf toen als assistent-professor ook les aan de Somali National University. Na een aantal jaren besloot ik een eigen kliniek op het platteland te openen. Veel vrouwen daar hadden geen toegang tot gezondheids zorg en daar wilde ik iets aan doen. In 1983 stichtte ik in Afgooye, op het grondgebied van mijn familie, de Rural Health and Development Organization. Toen de burgeroorlog uitbrak in 1990 groeide de kliniek uit tot een ziekenhuis. Samen met mijn dochters en de hulp van de internationale gemeen schap behandelden we duizenden patiënten per dag en we runnen een vluchtelingenkamp van meer dan 90.000 mensen. Ik ben de oprichter van de Dr. Hawa Abdi Foundation en ik blijf investeren in de meest kwetsbare mensen om zo vrede in Somalië te bewerk stelligen. Kunt u een activiteit of project noemen waar u in het bijzonder trots op bent? 'Het meest trots ben ik op de kinderen die in Hawa Abdi Village opgroeiden met waarden als gelijkheid tussen man vrouw, respect en liefde. Negentigduizend mensen vormen één procent van de bevolking van Somalië. Zij kunnen dus een groot verschil maken. Als ik over straat loop in Mogadishu of wanneer ik in het buitenland reis, komen er altijd mensen naar mij toe die zeggen "Mama Hawa!". Ze bedanken me omdat ik het leven van hun moeder heb gered of omdat ik ze goed op de wereld heb gebracht. Het zijn allemaal mijn kinderen. Velen blijven in contact met me of ze studeren om arts te worden. De een woont in Somalië, de ander in Zweden en weer anderen in Minnesota. Ik ben me ervan bewust dat ze opgroeien om de toekomstige leiders van Somalië te worden waar ze vrede zullen brengen.' 20 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 20