Een Somalisch meisje tijdens Engelse les op een school van de Hawa Abdi Village. Foto: au un ist photo Tobin Jones op www. dhaf.org Hoe zou u uw (wereldwijde) netwerk willen omschrij ven? 'Ik ben mijn wereldwijde netwerk heel dankbaar voor alle steun die ik in de voorbije jaren heb gehad. Ik heb veel buitenlandse vrienden en ben altijd blij als ik hen weer zie. Mijn kamp werd bezocht door journalisten en allerlei kleine en grote internationale organisaties. Zij droegen allemaal op heel uiteenlopende manieren bij aan onze inspanningen. Toen het kamp werd aangevallen en ik door extre misten werd gekidnapt, vroegen we de internationale gemeenschap om hulp. De BBC en de nieuwsweb- sites The Daily Beast en de Toronto Star berichtten meteen over de zaak. Hierdoor kwam er druk op de extremisten om mij vrij te laten. Andere organisaties als Artsen zonder Grenzen en het Rode Kruis hiel pen de capaciteit van mijn ziekenhuis uitbreiden. Nu werken we hecht samen met partners als Vital Voices Global Partnership en de Zakat Foundation. Individu ele donoren steunen ons dagelijkse werk. Soms staat het conflict in Somalië wat meer in de belangstelling. De internationale gemeenschap moe digt me aan mijn werk voort te zetten. In 2012 ben ik genomineerd voor de Nobelprijs voor de Vrede en heb ik heel veel onderscheidingen gekregen. Mijn werk en ideeën zijn wereldwijd verspreid door mijn boek Kee ping Hope Alive dat vorig jaar uitkwam. De erkenning maakt me erg gelukkig. Ik doe kennelijk iets goed.' Hoe kwam u voor het eerst in aanraking met de Four Freedoms Awards? 'Ik ben genomineerd voor de Freedom from Want Medal. Ik ben erg dankbaar voor de onderscheiding. De Ambassadeur van het Koninkrijk der Nederlanden bracht me ervan op de hoogte per telefoon.' Wat is de betekenis van de Four Freedoms Awards voor u en de maatschappij in het algemeen? 'Ik geloof dat met de nieuwe regering in Somalië het tijd is de vrijheidswaarden in te prenten. Somalië heeft dertig jaar geen orde en recht gekend. Zelfs voor de burgeroorlog tijdens het Siad Barre-regime was er geen vrijheid en heerste er onderdrukking. We moe ten iedereen bij de opbouw van Somalië betrekken. We moeten luisteren naar de meest kwetsbare men sen, de vrouwen, de armen en de mensen die op het platteland wonen. Verschillen moeten gerespecteerd worden en iedereen moet gelijk behandeld worden. Ik hoop dat het nieuwe Somalië de waarden van de Four Freedoms als richtsnoer voor de nieuwe maatschappij zal gebruiken.' Wat is de invloed van de Four Freedoms op uw dage lijks leven 'Ik geloof dat alle mensen die vrijheden moeten heb ben. Deze mensenrechten vormen de pijlers van mijn werk. Iedereen moet de waardigheid hebben om toegang tot die rechten te hebben. In mijn dorp heb ik een vrijhaven gecreëerd waar mensen in vrijheid kunnen leven. Hierdoor hebben ze de vrijheid hun aspiraties te verwerkelijken. Er zijn maar twee regels in mijn kamp: er mag niet gesproken worden over stamverschillen en geen enkele man mag zijn vrouw slaan. Bij gebrek aan een regering die deze rechten kan garanderen, heb ik voor gezondheidszorg, onder wijs, voedselveiligheid en onderdak gezorgd. Ik ben ervan overtuigd dat als mensen de middelen en de basisrechten wordt gegeven, ze de vaardigheden en het kapitaal kunnen krijgen waardoor ze zichzelf kun nen onderhouden.' Is er een persoon of organisatie die u wilt nomineren voor de volgende editie van de Four Freedoms Awards en waarom? 'Ik zou Vital Voices Global Partnership willen nomi neren. Wij hebben veel samengewerkt in de afgelopen jaren en ze hebben erg veel hulp geboden. Hun werk is erop gericht de skills en de zelfstandigheid van NGO's als de onze te versterken. Mijn dochter, Deqo, is nu een fellow van hun leiderschapontwikkelings programma. Vital Voices geeft ons de werktuigen en 21 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 21