mogelijkheden om onze organisatie beter en efficiën ter te organiseren. Dat is precies de manier waarop naar mijn mening de internationale gemeenschap met lokale NGO's zou moeten samenwerken.' Welke activiteiten/projecten staan er op uw agenda voor de toekomst? Hoe komen de Four Freedoms daarin tot uiting? 'Gedurende de hele burgeroorlog hebben we in de noodstand gestaan, we gaven mensen directe hulp. Nu, met een nieuwe regering aan de macht, richten we ons vooral op projecten die mensen in hun levens onderhoud moeten laten voorzien en hun onafhanke lijkheid bevorderen. We letten erop dat basisvoorzie ningen als gezondheidszorg en onderwijs voortgang vinden in deze spannende tijd. We blijven gratis dien sten aanbieden in het Dr. Hawa Abdi General Hospi tal, Waqaf-Diblawe Primary School en het Women's Education Centre. In de afgelopen maanden hebben we een pilotpro- gramma ondernemerschap op ons Women's Educati on Centre. We trainen studenten hoe ze zeep moeten maken zodat ze eenvoudige huishoudelijke producten kunnen maken en hun eigen zaakje kunnen opzetten. Als vrouwen meer macht krijgen en meer invloed op het inkomen hebben, dan zullen hun kinderen betere voeding krijgen. We hopen dit programma snel te kunnen uitbreiden met andere producten. We hopen lessen zakelijk en financieel management te kunnen geven. We zijn ook bezig om eigen ready-to-eat thera peutic food (RUTF) te maken. Vroeger waren we afhankelijk van import. Nu hebben we echter training gekregen van ons partnerproject Peanut Butter om lokale producten te gebruiken bij het bereiden van ons eigen RUTF. Het is heel opwindend en we hopen om de productie op te voeren om zo het product aan andere NGO's en de regering te leveren om op die manier de nationale economie en onafhankelijkheid te versterken. Deze projecten zijn erop gericht de maatschappij in staat te stellen om vrij van gebrek te zijn. In het Hawa Abdi Village blijven we doorgaan vrijheid van meningsuiting en uitdrukking en vrijheid van gods dienst te bevorderen, door te verzekeren dat gelijkheid de centrale pijler is in al onze projecten.' Wat zijn volgens u de belangrijkste politieke, economi sche en sociale problemen van de hedendaagse wereld? Worden die zaken door de betrokken regeringen en organisaties goed geregeld En zo nee, hoe zou u het dan doen? 'Er blijft een grote discrepantie bestaan tussen Oost en West. Soms hebben goedbedoelde acties die geno men worden om arme landen te helpen geen effect omdat ze niet op een slimme en een houdbare manier uitgevoerd worden. De internationale gemeenschap moet met lokale actoren samenwerken, in het bijzon der met de meest kwetsbare en gemarginaliseerde mensen. Als individuen niet aan deze acties deel mogen nemen, dan zoeken ze hun heil in meer extre me manieren om hun basisbehoeften te vervullen. We moeten ons ook richten op het verschaffen van startkapitaal voor de economische take-off. Het moeten vooral geen aalmoezen zijn of zaken die de afhanke lijkheid vergroten. Er moet geïnvesteerd worden in personen om op die manier menselijk kapitaal op te bouwen zodat zij in de toekomst in staat zijn voor zichzelf te zorgen. We zullen ons moeten realiseren dat dit jaren in beslag gaat nemen. De twintigers in Somalië zijn opgegroeid in een gewelddadige en rech- tenloze samenleving. Het zal de nodige moeite kosten voordat ze zich aan een systeem van wet en orde heb ben aangepast. Ik hoop dat de internationale gemeenschap ons wil helpen het versterken van wet en orde en bij het opzetten van projecten met als doel autonomie en daarbij lokale en gemarginaliseerde mensen wil betrekken. Het is noodzakelijk om te begrijpen dat geduld en begrip nodig zijn bij de heropbouw van een land.' Wat zijn uw dromen en idealen voor een betere toe komstige wereld? 'Ik geloof dat onderwijs de eerste stap is in de richting van het oplossen van de problemen van de wereld. Mensen moeten werktuigen en vaardigheden krij gen om kritisch na te kunnen denken over van alles. Liefde en respect zijn waarden die gekoesterd moeten worden van jongs af aan. De wereld is verbonden en is een omdat we alle maal menselijke wezens zijn. Als er verdriet heerst in een gedeelte van de wereld zal die zich naar andere gebieden verspreiden. Dit werkt ook voor geluk. We moeten wereldburgers zijn en aandacht hebben voor wat er in de andere landen afspeelt. We moeten samenwerken om een betere toekomst te creëren.' 22 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 22