Jan Morks, ook stadsbeiaardier in Middelburg, plaatst stalen stiften op de massief koperen trommel van het klokkenspel van de Abdijtoren in Middelburg. Collectie: Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland Jan Morks Afgaand op het aantal voorbeelden blijken musici zich bij uitstek met de door Roosevelt voorgestane idealen te hebben beziggehouden. Ook in Zeeland lijkt dit zo te zijn geweest. We hoeven hiervoor niet ver te zoeken: de componist van het Zeeuws Volks lied, Jan Morks, componeerde reeds in 1891 Vrijheid. Lied voor een Zangstem met pianobegeleiding (opus 35) op woorden van Willem Steiner. Hij was zeer actief in het Zeeuws muziekleven van zijn tijd, onder meer als stadsbeiaardier van Middelburg, dirigent van de Middelburgse schutterij - later Het Middelburgsch Muziekcorps - en muziekdocent. Hij maakte ook een arrangement Vrijheid voor harmonieorkest. Diezelfde Morks componeerde naast tal van andere werken onder meer ook Wijsheid, kracht, schoonheid (eufoni- um en harmonieorkest); Vrijheid (mannenkoor); Twee liederen met orgel- of pianobegeleiding ('Ken U zelf', op. 83; 'Wijsheid, kracht, schoonheid', op. 84); Gegroet gij lieflijk stralend licht (bas of bariton en orgel, op. 186); Aan de loge 'L'inséparable' Bergen-op-Zoom (bas of bariton en piano, op. 255); Licht, voor zangstem en orgel; Vijf Magonnieke liederen (zangstem, viool, orgel of piano: 'Licht', 'Niet bevreesd', 'Plichtsbetrachting', 'Goeden nacht', 'Arbeid'). En zoals Roosevelt stond ook Morks als vrijmet selaar, lid van de Middelburgse loge La Compagnie Durable, in een traditie: vrijwel alle musici van enige betekenis die we in de achttiende eeuw in Zeeland aantreffen, waren lid van een loge, en bij velen gold dit ook voor familieleden. De organist, beiaardier en gepromoveerd jurist Joos Verschuere Reynvaan, bovenal auteur van het eerste Nederlandse muziek- lexicon (zie ZT 64(2012)7-8, p. 34-37), was een actief lid van de Vlissingse loge L'Astre de l'Orient. Zijn jon gere broer Apollonius Johannes Reynvaan was betrok ken bij de oprichting van de Vlissingse loge De Zon in 1769, lid van de Middelburgse loge La Compagnie Durable en werkzaam in de Schotse loge Les Choeurs Choisis in Middelburg. Joos' oudere broer Bastiaan Ewaldus Reynvaan, eveneens een gepromoveerd rechtsgeleerde, bekleedde verschillende functies in de Middelburgse Franse loge La Philantrope en komt in 1774 als secretaris voor van Les Choeurs Choisis. Een ander voorbeeld van zo'n familie is die van de Middelburgse organist, beiaardier, componist en auteur van organologische verhandelingen Willem Lootens, lid van de Middelburgse loge La Compagnie Durable. Uit zijn familie was zijn zoon Daniël Loot ens, die zijn vader opvolgde als stadsbeiaardier van Middelburg, 'frère a talent' (kapelmeester) in de loge L'Enfant de la Vertu (Veere); Johannes (of Jan, ook een zoon van Willem, en organist van de Oostkerk in Middelburg) en Jacques (elders Jacobus genaamd; hij was organist, beiaardier en beeldhouwer in Goes) Lootens waren beiden lid van de loge De opgaande Ster te Goes. Morks en zijn getalenteerde vroegere Zeeuwse vakbroeders poogden allen hun persoonlijke steen bij te dragen aan de spirituele tempel der mensheid die later Franklin D. Roosevelt en vele andere leiders voor ogen zou staan. 25 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 25