©IF ffSlM Eleanor Roosevelt tekst Anya Luscombe In april 1945 werden de Four Freedoms die benoemd waren door president Franklin Delano Roosevelt opge nomen in het Handvest van de nieuw op te richten Verenigde Naties. Het gevoel van 'nooit meer oor log, nooit meer zulke wreedheden zoals die door de Nazi's', overheerste. Het was niet lang na de dood van de president en het was aan de regering Truman om Roosevelts gedachtegoed voort te zetten. Zijn weduwe Eleanor Roosevelt hoopte vurig dat de landen in de wereld samen zouden werken om wereldvrede te bewerkstelligen, maar ze verwachtte niet dat Truman haar zou vragen om hier een prominente rol in te spelen. Toen die vraag wel kwam in december 1945, aar zelde ze: 'Hoe kan ik een afgevaardigde zijn om te helpen bij het opzetten van de Verenigde Naties als ik geen achtergrond of ervaring in de internationale politiek heb?', vroeg ze zich af (Eleanor Roosevelt, On My Own, 1958, p.39). Vrienden moedigden haar aan de functie toch te accepteren en ze nam plaats in de delegatie die naar de eerste vergadering van de VN in London afreisde. De mannelijke leden van de Ameri kaanse delegatie, Tom Connolly, Arthur Vandenberg, Edward Stettinius en de minister van Buitenlandse Zaken, James Byrnes, stelden voor dat ze plaatsnam in Commissie III, die zich bezig zou houden met humanitaire, sociale en culturele zaken. Ze dachten waarschijnlijk dat die Commissie het minst belangrijk was, schrijft Eleanor in haar memoires. Niets was minder waar, want dit was de Commissie waar de netelige kwestie van de repatriëring van vluchtelingen moest worden beslecht. Eleanor Roosevelt ontpopte zich tot een gedreven voorvechtster van de rechten van alle mensen en werd in 1947 unaniem verkozen tot voorzitter van de Commissie voor Mensenrech ten. Bij de aanvaarding van die rol beloofde ze een onafhankelijke voorzitter te zijn, maar ook - indien nodig - een strenge bestuurder die ervoor zou zorgen dat commissieleden bij de les zouden blijven om hun taak af te maken (Eleanor Roosevelt and the Universal Declaration of Human Rights. Afkomstig van FDR Library: http://www.fdrlibrary.marist.edu/library/pdfs/ sears.pdf). Werken in de achterbuurten Als first lady ten tijde van het presidentschap van haar echtgenoot (1933-1945) en vele jaren daarvoor had ze laten zien dat ze wilde vechten voor haar idealen. Eleanor kwam al jong in aanraking met de politiek, haar oom Theodore was president van 1901-1909. Haar vader Elliot, de broer van Theodore, was alco holist en stierf toen Eleanor negen jaar oud was. Als tiener vertrok ze naar een kostschool in Engeland waar de Franse rectrix, Marie Souvestre, de meisjes 26 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 26