Eleanor Roosevelt en de Spaanse versie van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, 1949 aanmoedigde kritisch na te denken en zich bezig te houden met economische en sociale problemen. Dat is precies wat Eleanor deed toen ze terugkeerde in de VS. In plaats van de vele feestjes af te gaan zoals een debutante dat toen hoorde te doen, werkte ze liever in arme wijken in de Lower East Side van New York. Ze nam haar verloofde, haar achterneef Franklin, mee naar de achterbuurten om hem duidelijk te maken wat armoede was. In 1920 werd ze actief in verschil lende maatschappelijke organisaties en begon ook zelf te spreken en schrijven over politieke kwesties. Nadat Franklin in 1921 polio opliep, breidde zijn vrouw haar politieke activiteiten nog verder uit. Ze reisde het land af om mensen te ontmoeten, vooral ten tijde van de crisis van de jaren dertig en rapporteerde daarover aan haar man. Ze werd activiste voor de rechten van vrouwen, zwarte Amerikanen, kinderen, arbeiders en minderheden. Er wordt wel gezegd dat ze wellicht niet direct het presidentschap beïnvloedde, maar dat ze wel fungeerde als moreel kompas voor haar man. Universele Verklaring van de Rechten van de Mens De vraag of de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (UVMR) er zou zijn gekomen zonder de idealen en het doorzettingsvermogen van Eleanor is niet te beantwoorden. De commissie bestond uit veel capabele mensen uit heel de wereld, maar feit is wel dat er niemand zo gedreven was als zij. Ze was, zoals president Truman haar noemde, de 'First Lady of the World'. Zonder haar zou de Verklaring er zeker anders uit hebben gezien. De uiteindelijke UVRM bestaat uit een preambule en dertig artikelen, zoals het recht op onderwijs, op eten en op arbeid, vrijheid van meningsuiting en gelijkheid voor de wet die geldt voor iedereen. De verklaring werd aangenomen door de leden van de VN op 10 december 1948. Geen enkel land stemde tegen, maar er waren wel acht onthou dingen waaronder van de Sovjet-Unie, Saoedi-Arabië en Zuid-Afrika. Tot op de dag van vandaag is de Ver klaring niet door alle landen aangenomen en heeft geen bindende kracht. Is die daardoor niet belangrijk? Zeker wel want de Verklaring vormde de inspiratie voor veel bindende verdragen: meer dan 80 procent van alle landen heeft minimaal vijf mensenrechten verdragen geratificeerd. Breng de mensenrechten thuis Misschien nog belangrijker dan te kijken hoe de UVRM is uitgewerkt in grondwetten in andere lan den is na te denken over wat Eleanor Roosevelt zei bij de tiende verjaardag van de UVRM in 1958: 'Waar beginnen de universele mensenrechten? Op kleine plaatsen, dicht bij huis - zo dichtbij en zo klein dat ze op geen enkele kaart van de wereld gezien kunnen worden. Maar die plekken zijn de wereld van indivi duele mensen; de buurt waarin hij woont; de school die hij bezoekt; de fabriek, boerderij of kantoren waar hij werkt. Als deze rechten daar geen betekenis heb ben, hebben ze elders ook weinig betekenis (citaat afkomstig van website van Amnesty International: http://www.amnesty.nl/mensenrechten/encyclopedie/ universele-verklaring-de-rechten-de-mens-uvrm)Tot het eind van haar leven in november 1962 werkte Eleanor Roosevelt aan de implementatie van de rech ten van de mens en het vragen van aandacht voor het belang van zulke rechten voor iedere wereldburger. De Four Freedoms Awards laten zien dat er nog vele anderen zijn die zich op eenzelfde manier inzetten voor de implementatie. Laten we ze feliciteren door mee te werken aan het betekenis geven van universele mensenrechten dicht bij huis. Anya Luscombe is Hoofd van de Academie Core Department op University College Roosevelt. Ze doceert Engels, retorica en journalistiek, en doet onderzoek naar Eleanor Roosevelt. 27 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 27