FOUR FREEDOMS REVISITED Jaargang 64, nummer 4-5, 2014 Redacti e Paul van der Velde (hoofdredacteur), Lineke Broos, Frits de Coninck, Marcel Migo, Oscar Steens, Francisca van Vloten en Dick van der Wouw Vaste medewerkers Machteld Berghauser Pont (Zeeuwse Boekenprijs), Albert Clement (muziek), Johan de Koning (architectuur), Jan J.B. Kuipers (signalementen), Mario Molegraaf (poëzie), Jaap de Moor (geschiedenis), Katinka Polderman (column), Anda van Riet (fotografie), Menno Steketee (culinair), André van der Veeke (proza) en René de Visser (curiosa) Aan dit nummer werkten mee Flans Adriaansens, Hanneke Blok (gastredacteur), Marcel van Engelen, Daan Lodder, Anya Luscombe, Jan de Meij, Barbara Oomen, Ger Rijkers, Sonja Zweegers (vertaling) Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift J.M.M. Polman (voorzitter), A.J. de Visser (secretaris), J.A.M. Nijskens (penningmeester), D. van den Bout, A.L. Oosthoek, K. Scherphuis Adres Postbus 503, 4330 AM Middelburg, 0114 - 32 28 78, redactie@zeeuwstijdschrift.nl, www.zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt vier keer per jaar. De abonnements prijs bedraagt 47,30 euro. Buiten Nederland: 32,30 euro. Abonneren kan telefonisch of via de website. Opzegging dient schriftelijk te geschieden twee maanden voor het einde van het lopende jaar. VORMGEVING Pharos M. van Hootegem DRUK Pieters Media B.V. Groede Adverteerders Auberge De Campveerse Toren Veere, ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen, Zeeuws Veilinghuis, Wauters Hulst bv, Stichting Zigzag, N.V. Westerscheldetunnel, SNS Bank, Pieters Media B.V. Groede, Damen Schelde Naval Shipbuilding, HZ University of Applied Sciences, UCR University College Roosevelt, Scalda, Art Conservation Europe BV, Stedelijke Scholengemeenschap De Rede, Provinciale Zeeuwse Courant, Koninklijke Zeelandia Groep b.v., de Drukkery Middelburg, De Koperen Tuin Goes, Schulting Partners Middelburg Dit nummer kwam tot stand dankzij een bijdrage van Roosevelt Stichting 2014 Zeeuws Tijdschrift, ISSN 0166-5154 Voorkant: poster van United Airlines, ontworpen door Stan Galli, ca. 1960 In 2008 maakte het Zeeuws Tijdschrift een tweetalige special over de Four Freedoms Awards waarin we de laureaten van 2007 (New York) en 2008 (Middelburg) interviewden. Prijswinnaars toen waren onder andere Richard von Weizsacker en Lakdhar Brahimi. In deze aflevering concentreren we ons op de laureaten van 2014 In Middelburg. We interviewden Yves Daccord, directeur-generaal van het Rode Kruis dat de Four Freedoms Medal krijgt voor zijn inzet bij het bevorde ren van de humaniteit wereldwijd in de afgelopen 150 jaar. De andere laureaten stuurden we een question naire met vragen naar hun persoonlijke achtergrond, carrière en activiteiten, hun visie op de wereld en de rol van de vier vrijheden daarbij. Die hebben Prins El Hassan bin Talal (vrijheid van godsdienst), Maryam Durani (vrijheid van meningsuiting), Malala Yousafzai (vrijwaring van vrees) en Hawa Abdi Diblaawa (vrijwa ring van gebrek) allemaal op hun eigen wijze beant woord (een Engelstalige versie is beschikbaar via www. fourfreedoms.nl). Dat de vier vrijheden een belangrijke rol spelen bij het doen en laten van de laureaten spreekt voor zich, maar de omstandigheden waarin ze opereren maken het moeilijk de vier vrijheden te bewerkstelligen. Dikwijls met gevaar voor eigen leven zetten ze zich in voor die idealen. De Awards zorgen voor een extra duwtje in de rug. Paul van der Velde hoofdredacteur

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 2