NUER EN DINKA VERTELLEN HOE DE VORK IN DE STEEL ZIT land. Soms sla ik een maaltijd over, de overvloed hier is zo groot. Ik heb nu de kans om in Europa aan de oplossing van het conflict in mijn land te werken. Voor de buitenwereld lijkt het een stammenoorlog, maar eigenlijk zou het een politiek probleem moeten zijn. President Salva Kiir is democratisch gekozen, maar regeert nu als een dictator. In juli 2013 stuurde hij vicepresident dr. Riek Machar met zijn hele kabi net weg vanwege een vermeende couppoging. Kiir en Machar zijn van dezelfde politieke partij maar van ver schillende stammen. Kiir is Dinka, de grootste stam van het land, Machar is Nuer, de op één na grootste stam. Het ontslag van Machar leidde tot verdeeldheid in de partij. Op 15 december 2013 besloot de president Nuer-soldaten te ontwapenen en de Dinka te bewa penen. Een beslissing die de onrust voedde toen de Nuer-soldaten weigerden hun wapens in te leveren. Die verdeeldheid is heel slim op de bevolking overge bracht, zij zijn nu met elkaar in gevecht. En dat houdt Kiir op zijn plek.' Laat je niet meeslepen Dong weet dat de oplossing van de problemen bij de bevolking ligt. 'Het conflict moet aan de top worden opgelost, dat kan alleen als de president wordt vervan gen. Verkiezingen zijn er pas over twee jaar, maar die zijn slechts een formaliteit. Kiir wil levenslang aan de macht blijven. De bevolking moet dus nu in opstand komen, demonstreren, laten zien dat ze een nieuwe regering willen. De mensen moeten dan wel weten dat ze een oneigenlijke strijd voeren, ze moeten zich realiseren dat ze zich laten meeslepen in een politiek conflict.' Daar werkt hij aan, hij vertelt Nuer én Dinka hoe de vork in de steel zit. Dat is niet zonder gevaar. Hij overleefde drie aanslagen op zijn leven en moest samen met zijn familie op de vlucht. In zijn maanden in Nederland zet hij zijn werk voort, vertelt zijn verhaal en bouwt aan een interna tionaal netwerk van mensenrechtenorganisaties en politici. 'Internationale steun is nodig, moreel en financieel. De mogelijkheden van de VN zijn beperkt. De Europese Unie kan een belangrijke rol spelen. EU-landen hebben ambassades in de regio, zij kun nen op allerlei manieren helpen. Bijvoorbeeld door diplomatieke druk uit te oefenen, de regering aan te spreken op haar verantwoordelijkheden en door men- senrechtenverdedigers te ondersteunen in hun werk. Dat klinkt simpel, maar is het niet. De landen hebben economische belangen en zullen heel behoedzaam te werk gaan. Ik wil onze oorlog op de internationale agenda zetten, zodat regeringen er niet meer omheen kunnen.' Hoopvol Ondanks alle negatieve berichten blijft Dong hoopvol. 'Ik hoop dat de strijdende partijen snel tot een com promis komen, dat de bevolking van Zuid-Soedan vrij wordt, vrij van angst, vrij van gebrek. Dat mensen weer kunnen zeggen wat ze denken en dat ieder een in vrede met elkaar leeft. Het is mogelijk, want ondanks al het geweld gebeuren er ook veel mooie dingen. Beide stammen kennen humane mensen. Ik ken verhalen, voorbeelden van Nuer die Dinka redden van de dood en Dinka die hetzelfde doen voor Nuer. Mijn volgende project wil ik op die positieve ont wikkelingen richten. De media berichten alleen over de verschrikkingen, mensen die sterven, mensen die op de vlucht zijn. Je ziet niets van de goede dingen, van de meerderheid van de bevolking die stil is, niets doet en niets zegt, alleen vrede wil. Ik wil de goede verhalen verzamelen en vastleggen en die films gebruiken om de partijen te verzoenen. Dat moet mogelijk zijn. De stammen hebben geen problemen met elkaar. Het is de regering die zijn eigen pro blemen op de mensen loslaat, zodat ze zelf kunnen overleven. Ik hoop dat ik met mijn verhaal mensen hier in Europa en in Zuid-Soedan kan inspireren de regering aan te pakken en te kiezen voor vrede in Zuid-Soedan.' 30 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 30