WHIR [d)[M WHIR WlRQJJlnJlMOIEIM tekst Barbara Oomen Mei is in Zeeland al 15 jaar de maand van de vrijheid. Een maand die zoals overal in het land begint met de dodenherdenking, en het bevrijdingsfestival, maar die eens in de twee jaar eindigt met grootse aandacht voor de vier vrijheden. Juist dit vieren van de vier vrijheden, en daarmee van de verworvenheden op het gebied van mensenrechten, is net zo belangrijk als het vieren van de bevrijding zelf. De Tweede Wereldoorlog zorgde immers niet alleen voor onmenselijk veel ver driet, maar creëerde ook een uniek momentum voor iets wat eerder nooit lukte: het maken van bindende internationale afspraken over de fundamentele rech ten en vrijheden van ieder mens. Deze afspraken zijn vandaag de dag belangrijker dan ooit voor het borgen van vrede en gerechtigheid ver weg en dicht bij huis, maar wij vergeten juist in Nederland vaak wat ze inhouden, en waarom wij ze maakten. Franklin Delano Roosevelt gaf in 1941 de aftrap, toen hij met ferme pennenstreken aan het Congres schetste waarom Amerikanen zich moesten bekom meren om de oorlog elders. Niet om geopolitieke, strategische of financiële redenen, maar om iets wat veel fundamenteler was: het borgen van vier vrijhe den, waar ook ter wereld. De daadwerkelijke invulling van de door Roosevelt geschetste contouren gebeurde overigens door zijn vrouw Eleanor. Zij schreef al in 1942: 'Na de oorlog moeten wij verwezenlijken waar voor wij vochten - de droom van een nieuwe wereld' (Roosevelt, 1942). Onder haar bezielende leiding werd dan ook in 1948 de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (UVRM) aangenomen door de kersverse Verenigde Naties. Hoe inspirerend de UVRM ook is, het was nog maar een schets van een nieuwe wereldorde: niet- bindend en weinig uitgewerkt. Dat gebeurde in de decennia erna, om te beginnen in Europa. Dit was lang voordat Europa stond voor markteenheid. De Europese vier vrijheden werden gedefinieerd als de vrijheid van goederen, kapitaal, diensten en personen. Het vroege Europa was een waardeneenheid. 'Mense lijke waardigheid is Europa's grootste verworvenheid, vrijheid haar echte kracht', schreef het Congres van Europa in 1948. De Raad van Europa nam dan ook het eerste bindende mensenrechtenverdrag ter wereld aan. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM), dat als 'geweten van Europa' in Straatsburg waakt over dit verdrag, kreeg in 2010 geheel terecht de overkoepelende Four Freedoms Award. Kennislacune Niet dat veel Nederlanders daarmee het EHRM ken nen: maar 4 procent noemt het verdrag spontaan als bron van grondrechtsbescherming (NJCM, 2010). Dit is eigenlijk onbegrijpelijk. Ter gelegenheid van de prijsuitreiking in 2010 maakte Omroep Zeeland prachtige filmpjes die laten zien hoe belangrijk het verdrag ook is voor ons dagelijks leven, of het nu gaat om de onderwijsvrijheid, privacy, het recht op een eerlijk proces of de vrijheid van meningsuiting (wie op Youtube zoekt met de termen 'EVRM Haakenvis- ser' vindt ze alle vijf). Zo ging een filmpje over de gedwongen opname van een psychiatrische patiënt: vroeger kon dat zomaar, maar onder invloed van het Hof is nu een rechterlijke toets nodig. Zo heeft het gedachtegoed van Franklin en Eleanor op heel veel manieren vorm gekregen. Hun ideaal van een overheid gebonden aan regels, en internationale afspraken om deze voor iedereen te waarborgen, is 31 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 31