Zaal van de getuigen; architect is Gringo Cardia. Foto: MICR Alain Germond deze zalen laat ik een getuige aan het woord. De cita ten komen uit The Humanitarian Adventure, de catalo gus van Musée international de la Croix-Rouge et du Croissant-Rouge (Gollion: Infolio, 2013). Verdedigen van de menselijke waardigheid Emmanuel Jal kindsoldaat van 1987 tot 1991 in Soedan: 'Ik ben geboren in 1980, een tijd van oor log. Die raakte ons gezin diep en we moesten van de ene naar de andere plaats vluchten Ik wilde mijn familie wreken en zo veel mogelijk mensen doden Toen de situatie in Ethiopië verslech terde, gingen we terug naar Soedan en kwam ik in Juba aan. Toen was ik kindsoldaat We wilden ontsnappen. We kwamen aan in een plaatsje dat Waat heet waar ik een (Rode Kruis) hulpverlener ontmoette die me naar school stuurde Ik begon te rappen en begon serieus te zingen. Toen zag ik licht aan het eind van de tunnel en werd terug kind.' Herstellen van de familiebanden Sam Elm Haj, journalist van Al Jazeera en vastge houden in Guantanamo van 2002 tot 2008: 'Ik ben gearresteerd door de Pakistaanse autoriteiten. Ik maakte deel uit van het Al Jazeera-team dat de oorlog van de Verenigde Staten in Afghanistan versloeg In Guantanamo was er geen respect voor onze waardigheid en ons gevoel van menszijn werd ondermijnd. We werden aan twee soorten marteling blootgesteld: lichamelijke die van voor bijgaande aard was en geestelijke die een grote impact op ons had omdat we geen contact hadden met onze familie Toen ik de brief en de foto (van een Rode Kruis-medewerker) kreeg, barstte ik in tranen uit en huilde met grote uithalen De 39 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 39