I DE VONDST VAN EEN CHINESE ROLWAGEN tekst René de Visser Chinees porselein is hot. Bij het grote publiek is nu doorgedrongen dat die vaas van oma misschien wel eens wat waard zou kunnen zijn. Tot ieders verbazing verkocht het Zeeuws Veilinghuis in december 2011 een Chinees theepotje voor een ton en recent kwam bij het tv-programma Cash op zolder ook een bijzonder waardevol exemplaar naar boven. Als gevolg hiervan verschenen er uitgebreide artikelen in de landelijke kranten. Bij het programma EenVandaag was er een item over het Zeeuws Veilinghuis. Groot aanbod van Satsuma-serviezen Het resultaat is dat we nu overspoeld worden met e-mails en telefoontjes met de vraag: 'Is dit wat?' Vaak krijgen we een uitgebreide omschrijving van wat er thuis staat en na enige tijd vragen we dan toch: 'Heeft u misschien een digi tale camera?' Vaak is die wel aanwezig. Alleen het versturen van foto's lukt nog niet iedereen. Niet vreemd als je weet dat veel van de bellers 65-plus- sers zijn. Voor ons zijn foto's bij zo'n groot aanbod een noodzaak. Vóór het digitale tijdperk reden we stad en land af, niet zelden voor niets maar nu vormen we ons eerst een idee via een digitale foto en als we denken dat het werkelijk iets is, trekken we erop uit. Eerlijk gezegd is het meeste niet veel soeps. Een kwart van het aanbod bestaat uit (delen van) Satsuma-serviezen. Iedereen denkt met Chinese serviezen te maken hebben maar in werkelijkheid komen ze uit Japan. Het is er in veel variaties maar vaak zijn de randen goudkleurig. Er moeten er miljoenen van geproduceerd en geëxporteerd zijn, zo vaak zien we ze! Niettegen staande het gegeven dat die serviezen dikwijls meer dan 100 jaar oud zijn, brengen ze meestal maar een paar tientjes op. Overgangsporselein De vaas die we begin april kregen is dat echter niet. Een persoon uit Gelderland had hem jaren in de huiskamer staan. Nooit had hij gedacht dat zijn vaas bijzonder was tot het moment dat hij het Rijksmuse um bezocht. Daar stond er een die wel verdomd veel op de zijne leek. We hebben de vaas geïnspecteerd en het is inderdaad een topstuk. Het is een cilindri sche vaas (zie afbeelding) die bekend staat onder de naam rolwagen. Het is een voorbeeld van het zogenoemde overgangsporselein, dat wil zeggen: keramiek gemaakt in de periode van de overgang van de Ming- naar de Qing-dynastie, dus van 1620 tot 1660. Kenmerkend voor dit porselein is dat het dikwijls met wolkjes gedecoreerd is. Op de afbeelding zijn ze net onder de hals zichtbaar en op de andere kant van de vaas zijn er nog veel meer. De vaas is 46 centimeter hoog en is daarnaast gedecoreerd met onder andere hofdames en muzikanten in een tuin. Dit soort vazen was bestemd voor de export en de Verenigde Oost- Indische Compagnie (VOC) was een van de grootste afnemers. Het Zeeuws Veilinghuis ver wacht dat deze rolwagen veel zal opbrengen. De veilingmeester heeft hem ingezet op tienduizend euro. De verwachtingen zijn even wel hoog gespannen omdat het wel eens de meest kostbare vaas zou kunnen zijn die ooit door het Zeeuws Veilinghuis verkocht is. Op de veiling van 5 juni 2014 zullen we dat te weten komen. 51 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 51