en promovendi. Zeeland heeft op dit moment wei nig arbeidsplaatsen voor hoogopgeleiden: dit heeft een negatieve invloed op het vestigingsklimaat, de bestuurskracht en het sociaal en cultureel kapitaal binnen de provincie. De mogelijkheid tot het doen van wetenschappelijk onderzoek kan de aantrekkelijk heid van vacatures - binnen de zorg, de industrie - vergroten. Meer wetenschappelijk onderzoek kan ook bijdragen aan de kwaliteit van het hoger onderwijs in Zeeland, en het bedrijfsleven en de samenleving als geheel versterken. Onderwerp en richting van onderzoek Om de onderwerpen en de richting van onderzoek te benoemen dient een Wetenschappelijke Agenda te worden opgesteld. Een Wetenschappelijke Agenda omvat niet al het onderzoek, noch alle onderzoeks- ambities in Zeeland. Het is een selectie van die wetenschappelijke onderwerpen waaraan Zeeland gemakkelijk op de korte termijn meer aandacht zou kunnen besteden en waar het, mede in de voorberei ding van bijvoorbeeld Horizon2020-onderwerpen, specifiek op zou kunnen letten. De hierna genoemde onderzoeksprogramma's voldoen alle aan de vol gende criteria: het gaat om wetenschappelijk onder zoek, dat substantieel zal kunnen bijdragen aan de bestaande kennis in internationaal verband, in plaats van louter toegepaste kennis; er bestaat in Zeeland al een wetenschapstraditie op het onderwerp, of duide lijke kennisvragen die ook goed binnen de regio en de regionale ontwikkeling passen; er bestaat, rond om het onderwerp, het potentieel van samenwerking tussen een consortium van partners; er is een moge lijkheid tot externe financiering om zo een onder zoeksgroep op dit onderwerp in te zetten; de onder werpen op de wetenschappelijke agenda beslaan alle wetenschapsgebieden: alpha, beta en gamma; er is de potentie voor verduurzaming van het onderzoek, rondom een leerstoel en in een onderzoekscentrum, binnen de provincie. Beta-onderzoek: maintaining health, water en aquacultuur Zeeland is de meest vergrijsde provincie van Neder land, met de hoogste levensverwachting en de meeste ioo-jarigen. Het geldt daarmee als een Semi Blue Zone, waarin kennelijk erfelijke eigenschappen spe len in combinatie met omgevingsfactoren. Onderzoek kan achterhalen wat de kritische omgevingsfactoren zijn (kleinschaligheid, participatiegraad, fysiek en sociaal klimaat). Met het toenemen van de leeftijd nemen lichamelijke en geestelijke functies af waarbij aftakeling van cognitie voorop staat. Afname van cog nitie kan het eerste teken zijn van zich ontwikkelende dementie en daarom is vroegtijdige herkenning van belang. Vroegtijdige herkenning maakt ook vroegtij dige interventie mogelijk waarbij de kansen op succes mogelijk groter zijn. Onderzoek rond water concentreert zich op 'leven met water in de delta', dit betreft zowel zout als zoet water en omvat een scala van focusgebieden (veilig heid, aquacultuur, industrie, recreatie, natuur). Tot dusverre is dit toegepast onderzoek, en zodoende vraaggestuurd en marktgericht. Binnen de Delta Aca demie richten de onderzoeksgroepen Aquacultuur en Watertechnologie zich met name op het thema 'productieve delta': de schelpdiersector (binnen- en buitendijks), water(her)gebruik in industrie en land bouw, en overlappende gebieden met betrekking tot de Biobased Economy (waaronder de valorisatie van waterige reststromen). Zeeland is van oudsher een provincie van vissers en vistelers, in een ecosysteem van zout en zoet water. Duurzame voortzetting en uitbouw van deze activitei ten vereist samenwerking tussen betrokken partijen en kennis- en onderzoeksinstellingen. Alpha-onderzoek: geschiedenis, retorica Overal in Zeeland, bijvoorbeeld in het Zeeuws Archief, bevindt zich veel onontgonnen archiefmate riaal. Dit terwijl de Zeeuwse geschiedenis niet alleen an sich interessant is, maar ook een boeiende casus vormt voor veel contemporaine wetenschappelijke dis cussies onder historici. Tot de onderwerpen die inte ressant zijn om wetenschappelijk verder uit te diepen behoren de geschiedenis van de bijdrage van kennis aan de Zeeuwse regionale ontwikkeling, de geschiede nis van de Tweede Wereldoorlog in Zeeland, en zeker ook de geschiedenis van de Zeeuwse expansie en de ontdekking van de wereld. Het doel van het onderzoeksproject retorica zou zijn om kritisch redeneren, spreken in het open- 56 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 56