ONBEZORGDE WERELDREIZIGER MET EEN BOODSCHAP Raoul de Jong tekst Hanneke Blok Raoul de Jong (1984) schreef in opdracht van Switch een novelle Een manifest voor de dromer voor zijn Literaire Tocht langs middelbare scholen in Zeeland in het voorjaar van 2014. Stichting Switch, gevestigd in Goes en Tilburg, stimuleert gedrag dat bijdraagt aan een duurzame en rechtvaardige wereld. Elk jaar nodigt Switch een schrijver uit een essay of novelle te schrijven over het thema vrijheid en daarover met leerlingen te spreken. De Jong zette tijdens zijn tour nee scholieren aan het denken over vrijheid en ver draagzaamheid. Zijn boodschap: neem geen genoegen met de gebaande paden, denk vrij en volg je gevoel. Raoul de Jong is reiziger, danser en schrijver. Sinds hij als 19-jarige de middelbare school achter zich liet, zwerft hij over de continenten. Hij begon in Afrika waar hij ontdekte dat de mensen er geen last hebben van stress. Een paar jaar later vond hij de liefde in New York en zag dat Sjanghai zich ontwik kelde ten koste van bijna alles. Hij schreef diverse boeken waaronder Stinknegers (2004) waarvoor hij de Dick Scherpenzeelprijs voor journalisten die op een bijzondere manier de situatie in ontwikkelingslan den belichten, kreeg. Ook schreef hij It's Amaaazing (2006) en Het leven is Verschrikkuluk (2009). De Jong reisde enkele jaren met de trein, bus of per vliegtuig heen en weer tussen zijn woonplaats Rotterdam en die van zijn moeder, Marseille. Op een dag besloot hij die afstand te voet af te leggen. Onvoorbereid vertrok hij in de zomer van 2012 vanuit Rotterdam voor een wandeling van twaalfhonderd kilometer naar Marseille. Duizenden NRC-lezers volgden de belevenissen van Raoul op de voet in zijn columns. In november verscheen zijn boek De grootsheid van het al - een hedendaagse odyssee (2013). 58 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5 Een boek over zijn wandeltocht naar Marseille en zijn zoektocht naar geluk. In zijn boeken neemt hij de lezer niet alleen mee op zijn tochten, maar ook probeert hij ze te winnen voor zijn ideaal: de wereld beter maken. Het leven als sprookje 'De wereld is een vriendelijke plek, er is weinig om bang voor te zijn. Overal ontmoet je aardige mensen die je willen helpen, de weg wijzen', vertelt De Jong. 'Toen ik negentien was, wilde ik gaan studeren, maar de werkelijkheid was anders. Ik stond op straat en had geen geld.' De Jong besloot er het beste van te maken en een boek over zijn leven te schrijven. Dat moest natuurlijk inhoud krijgen en daar ging hij naar op zoek. De stoere motorrijder voor op het boek Ik Jan Cremer was zijn inspiratiebron. 'Zo wilde ik ook op de kaft, maar dan op een fiets, hard trappend tegen de wind in. Het werd de bril waar ik alles door ging zien. Ik had geen controle over wat er gebeurde, maar wel hoe ik emaar keek. Zo maakte ik van mijn leven een roman, een sprookje. Ook al is de werkelijkheid geen sprookje, je kunt het wel zo beschouwen.' Afrikaanse gemeenschapszin 'Mijn eerste reis bracht me naar Afrika. Daar leerde ik dat het beeld dat we dankzij de kranten en tv hebben niet klopt. Natuurlijk zag ik er armoede, mensen met aids, dat is heel verdrietig. Maar ik zag niemand met stress, niemand met een burn out. Men zingt en danst bij geboortes en bij begrafenissen, er is nog gemeen schapszin. Mensen hebben een andere tijdsbeleving, zijn bezig met overleven. Het is er dus anders maar het betekent niet dat ze ongelukkig zijn. Integendeel,

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 58