Foto: Deborah van der Schaaf en Aad Hoogendoorn misschien zijn ze wel gelukkiger dan wij. Ze staan dichter bij de natuur en hebben meer contact met de aarde. Wij zijn het contact met de natuur kwijt, dat brengt verwarring in onze samenleving. Ik zag dat heel duidelijk op weg naar Marseille. In Noord-Frankrijk kwam ik in arme, deprimerende dorpjes. De bewoners gaven de schuld aan de crisis. "Er is geen geld meer", zeiden ze. Maar geld is niet nodig om gelukkig te zijn, je hebt elkaar nodig. Door alle ontwikkelingen in onze maatschappij zijn er geen plekken meer waar mensen samenkomen. De kerken zijn leeg, dorpswinkeltjes zijn vervangen door grote hypermarchés waar je met de auto naartoe moet en je heel anoniem boodschappen doet. Mensen zijn bang geworden met elkaar te praten. Maar daar ligt juist de oplossing. Praat met elkaar, kijk samen naar alle mooie dingen in je omgeving en maak er wat van. Een groentetuin kun je ook zonder geld beginnen.' Vrijheid is een verantwoordelijkheid Raoul de Jong volgde in zijn leven de stemmetjes in zijn hoofd, gaf invulling aan zijn dromen ongeacht wat anderen daarvan vonden. 'Het lijkt een groot risi co om al je zekerheden achter je te laten, maar dat is niet zo. Je zet een bril op die je helpt het leven vanuit een bepaald perspectief te bekijken en je wordt, soms op onverklaarbare wijze, geholpen door de wereld.' Het is een gevoel van vrijheid en een verantwoorde lijkheid die De Jong wil overdragen op jongeren tij dens zijn Literaire Tocht die hij maakt op uitnodiging van Switch. 'Toen ik de opdracht kreeg een essay te schrijven over het thema vrijheid, koos ik voor een positieve benadering. Het is makkelijk om te spreken over plekken waar geen vrijheid is en daarover na te denken. Moeilijker is te bedenken wat je kunt doen als je wel vrijheid hebt. Het brengt verantwoordelijk heden met zich mee. Ik heb mijn levensverhaal voor ze opgeschreven. De afgelopen twaalf jaar is er zoveel gebeurd, maar er zit wel een lijn in, ik heb altijd geko zen voor datgene wat mijzelf en de wereld vrolijker maakt. Ik hoop dat deze jongeren, die de toekomst nog voor zich hebben, niet vast blijven houden aan wat de omgeving van ze verwacht. De moderne manier van leven maakt je niet gelukkig en de wereld niet beter. Ik hoop dat ik ze kan inspireren te doen wat goed is voor hen én voor de planeet. Dat ze beseffen dat je mensen, dieren en de elementen nodig hebt om gelukkig te worden. Daar word je groot van!' 59 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 59