Vier vrijheden als basisvoorwaarden voor menselijk welzijn en een krachtige, duurzame democratie: de vrijheid van meningsuiting, de vrijheid van gods dienst, de vrijwaring van gebrek en de vrijwaring van angst. Dat was de belangrijkste boodschap van president Franklin Delano Roosevelt in zijn State of the Union van 6 januari 1941. De Verenigde Staten namen toen nog geen deel aan de Tweede Wereldoor log, maar de strijd vóór deze vrijheden en tégen de tirannie woedde op dat moment al in volle hevigheid op verschillende continenten. Nu zijn we snel geneigd de strijd voor de vier vrijheden te koppelen aan deze ingrijpende periode in ons verleden of te associëren met de mensenrech tensituatie in verre landen. Misschien wordt deze strijd in sommige van deze landen inderdaad meer op het scherpst van de snede gevoerd, maar het is naïef als wij die strijd als een 'ver-van-ons-bed-show' beschouwen. Ook in Nederland worden wij immers geconfronteerd met discriminatie, analfabetisme, uit buiting, armoede en sociaal isolement. Ook hierdoor worden mensen beperkt in hun vrijheden en in de ontplooiing van hun talenten en vaardigheden. En daarmee beperken ze ons allemaal, onze samenleving en onze economie. Ze blokkeren de toegang tot die talenten, die we zo hard nodig hebben voor de ontwik keling van ons land. Overal ter wereld zetten mensen en organisaties zich in om de vier vrijheden te beschermen en, zo nodig, te bevechten. Zij strekken ons tot voorbeeld. Tijdens de eerste uitreiking van de Four Freedoms Awards die ik meemaakte, in 2013 in New York, heb ik indrukwekkende voorbeelden ontmoet. Ameena Matthews, die zich als dochter van een voormalige bendeleider en als jonge vrouw en moeder inzet om te voorkomen dat jongeren in Chicago afdrijven naar criminaliteit en geweld. Zuster Simone Campbell, die een geweldig pleidooi hield voor een samenleving waarin godsdiensten respect hebben voor elkaar. De Coalitie van Immokalee Arbeiders, die op het terrein van arbeidsvoorwaarden en Fair Trade een voorbeeld stelt voor Amerika en de wereld. Ook de verhalen van de laureaten van dit jaar in Middelburg in deze spe ciale uitgave inspireren. En die inspiratie kunnen en moeten wij gebruiken in ons dagelijks leven. In 2014 vindt voor de zeventiende keer de uitrei king van de Four Freedoms Awards in Middelburg plaats. Wij eren dit jaar zes voorvechters van de vier vrijheden. In het feit dat Zeeland en New York gast heer zijn voor de uitreiking van de Four Freedoms Awards schuilt ook een opdracht. Wij hoeven niet alleen een platform te zijn voor de indrukwekkende prestaties van de laureaten van de Four Freedoms Awards. Zij strekken ons tot voorbeeld, maar wij kun nen ook zelf een voorbeeld zijn. Dat kan door Zeeland als knooppunt te presen teren en te versterken in een netwerk waarin good, practices worden gedeeld als het gaat om aanpak van discriminatie, analfabetisme, uitbuiting, armoede en sociaal isolement, maar ook als het bijvoorbeeld gaat om duurzaamheid en maatschappelijk verantwoord ondernemen (vrijwaring van gebrek). Good practices die kunnen worden gedeeld tussen overheid, bedrijfs leven, onderwijs en het maatschappelijk middenveld. We kunnen daarbij gebruikmaken van onze banden met New York en de kennis en ervaringen die in de Verenigde Staten op deze terreinen bestaan. Samen met de zogenoemde Roosevelt Triangle (de Roosevelt Stichting, het University College Roosevelt en het Roosevelt Study Centre) in Middelburg en het Fran klin and Eleanor Roosevelt Institute in New York. Daarmee helpen wij onder meer om de weg vrij te maken voor al die talenten en vaardigheden, die nu door discriminatie, analfabetisme of armoede ver borgen blijven. Daarmee doen wij de nagedachtenis van president Franklin Delano Roosevelt echt eer aan, zoals de laureaten dat ieder jaar in Middelburg en New York doen. Han Polman 5 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 5