Signalementen samenstelling Jan J.B. Kuipers met een bijdrage van Jaap de Moor Vierdelige 'Geschiedenis van Zeeland' vol tooid Paul Brusse/Jeanine Dekker (red.), Geschiedenis van Zeeland deel III, 1700-1850. Onderzoeksinstituut voor Geschiedenis en Cultuur Universiteit Utrecht; Zwolle: WBOOKS, 2013. ISBN 9789040008191, 34,95. Paul Brusse/Jan Zwemer (red.), Geschiedenis van Zeeland deel IV, vanaf 1850. Onderzoeksinstituut voor Geschiedenis en Cultuur Universiteit Utrecht; Zwolle: WBOOKS, 2014. ISBN 9789040008429, 34,95. Mooi op tijd vóór de vieringen kwam op 29 maart van dit jaar het laatste deel van Geschiedenis van Zeeland uit, het vierdelige werk in het kader van het tweehon derdjarig jubileum van Zeeland als provincie. In de kolommen van Zeeuws Tijdschrift is al veel aandacht besteed aan deze grote uitgave: het interview 'Vier boeken met een visie. Een integrale geschiedenis van Zeeland' (ZT, 60(2010)3/4, en de besprekingen van de delen I en II (62 (2012)7/8, pp. 50-53 ('Zeeland' tot 1550 in vier overzichtelijke perioden) en 63 (2013) 3/4, pp. 47-51 ('De beloften van het 'independente' Zeeland'). Naast veel waardering waren er de nodige punten van kritiek, die vooral de verhouding betrof fen tussen de beoogde doelgroep en het inhoudelijke niveau en de thematische opbouw van het boek - het niet in alle opzichten gelukkig uitgepakte 'huwelijk van verhaal en wetenschappelijke analyse'. Ook de accentlegging in met name deel II heeft, en niet alleen in Zeeuws Tijdschrift, hier en daar wat boeken stof doen opwaaien. De eindredacteur van deel IV, Jan Zwemer, leverde tijdens de presentatie van dat deel in het toekomstige industriemuseum in Sas van Gent zélf enige kritiek op onder meer de structuur van Geschiedenis van Zeeland; ik heb - helaas uit de tweede hand - begrepen dat zijn voorkeur onder meer uitging naar een minder thematische en meer chronologische aanpak, een smaak die door velen wordt gedeeld. De lucht in In tegenstelling tot de eerste twee delen bezigen Dek ker en Zwemer in hun voorwoorden een aan de jour nalistiek ontleende benadering. Ze hanteren de aan pak van de documentaire: grijp een individu of ogen schijnlijk triviale gebeurtenis bij de kop en hang daar een belangrijke lijn van je verhaal aan. Dekker laat haar licht schijnen op Isaac Bourjé, een rijk geworden Middelburgse - ja, wél weer het eeuwige Middelburg - koopman van eenvoudige komaf, die als zovelen na de Bataafse omwenteling van 1795 alles verloor. Hij was de vader van de kunstenaar J.P. Bourjé, aan wie we te danken hebben dat de karakteristieke kop van senior de voorzijde van het omslag van deel III siert (en die van zijn moeder de achteromslag). Zwemer zet in zijn inleiding tot deel IV de sfeer van het tijdperk van industrialisatie, techniek, emancipatie en ontslui ting in de volgende zinnen in de verf: 'Ergens in 1936 moet het zijn geweest dat Ko Jobse, landarbeider, zijn fiets pakte en naar het vliegveld Vlissingen trapte. Die dag zou hij de eerste inwoner van Aagtekerke worden die vloog. Samen met Levien van Oorschot, de secre taris van de Zeeuwsche Federatie van Coöperaties en Kolenbonden, waarvan Jobse voorzitter was. Van Oor schot had geen tijd om de boot te nemen naar Zierik- zee, waar ze vergaderden. Wat een gemak dat enkele Reservaat Zeelandcartoon uit 1954 over de gevreesde gevolgen van het Deltaplan: het traditionele Zeeland overstroomd door toeristen en dagjesmensen. Tekening door Leo Jordaan voor Vrij Nederland, afgebeeld in Geschiedenis van Zeeland deel IV. RÊSEeVAAfi" ZEELAND ■z w. T_rLt 63 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 63