Van Elmina tot Annamaboe in Elmina, Ghana. Detail voorkant van het besproken boek. Marcel van Engelen, Het kasteel van Elmina. In het spoor van de Nederlandse slavenhandel in Afrika. Amsterdam: De Bezige Bij, 2013. Randy J. Sparks, Where the Negroes are Masters. An African port in the era of the slave trade. Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 2014. Geschiedenis mag zich tegenwoordig in een grote populariteit verheugen. Dat heeft veel moois opge leverd. Er verschijnt een recordaantal historische monografieën, vaak van goede kwaliteit, historische bladen trekken veel lezers, historische tv-programma's veel kijkers, de 'nacht' van de geschiedenis wordt druk bezocht. Ook in andere landen doet een dergelijke ontwikkeling zich voor. Maar er trad tegelijkertijd een curieus bijverschijn sel op. Kortgezegd komt het erop neer dat geschiede nis steeds meer wordt beleefd als de expressie van morele schuld, als uiting van schuldbesef over gebeur tenissen en daden uit het - meestal - nationale verle den. Bij schuldbesef hoort vanzelfsprekend ruimhar tig excuus. Het eisen en aanbieden van excuus voor gebeurtenissen uit het verleden is nu een wereldwijde industrie geworden. Particulieren, politieke partijen, activisten aller landen, zij allen eisen luidkeels dat er schuld wordt beleden, een eis die meestal vergezeld gaat van het indienen van een gepeperde rekening om de historische wandaden te compenseren. Bij ruim hartig excuus hoort natuurlijk een royale financiële tegemoetkoming. Overheden buitelen over elkaar heen in het aanbieden van excuses. Het verschijnsel gaat verder gepaard met een sentimentalisering, hor- rorisering en politicisering van het verleden. Voor de verbouwereerde waarnemer aan de zijlijn valt er al met al veel te genieten. Nog niet zo lang geleden bood het stadsbestuur van Keulen handenwringend van smart zijn welge meende excuses aan voor de middeleeuwse heksen vervolgingen in de stad. Veel plezier hebben wij in huiselijke kring ook beleefd aan het bezoek van de Deense minister van Buitenlandse Zaken aan Ierland in 2007. Hij bood bij die gelegenheid zijn veront schuldigingen aan voor de wandaden van de Vikingen 66 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 66