op de Ierse kusten. Een millenniumpje meer of min der mag natuurlijk geen rol spelen wanneer het om zulke ernstige misdaden gaat. Het kasteel van Elmina De Europese slavenhandel tussen 1500 en 1850 leent zich bij uitstek voor de excuus- en compensatie-indu strie. Tien miljoen Afrikaanse slaven werden in deze eeuwen naar Noord-, Midden- en Zuid-Amerika ver voerd, waarvan minstens 500.000 door Nederlandse schepen. Historici hebben dit proces al tientallen jaren bestudeerd en vastgelegd. Hun boeken waren misschien te academisch, want zij hebben niet tot een algemeen aanvaarde kennis onder het publiek geleid. Nu heeft de journalist Marcel van Engelen een uitste kend, zeer leesbaar, boeiend, ja zelfs moedig boek aan de Nederlandse slavenhandel gewijd. De spil van die handel lag in kasteel Elmina op de kust van Ghana, van waaruit de slaven werden verscheept. Het is een geslaagde mengeling geworden van een geschiedverhaal, een reisverslag, interviews met historici (een Nederlandse Historikerstreit, schrijft Van Engelen, 'dramatiseren' versus 'relativeren') en een politiek-actuele analyse in Nederland én Ghana over de herinnering aan en de herdenking van het slavernijver leden. Nederland heeft inmiddels een museum en een monument, beide gewijd aan de slavernij en tot stand gekomen te midden van een hoop geschreeuw. De auteur belicht het verschijnsel van alle kanten. Zeeuwse zeevaarders hebben er ook een bijdrage aan geleverd. Aardig is dat bij de rechtvaardiging van de slavenhandel Zeeuwse dominees van zich lieten horen. Dominee De Raad uit Vlissingen keurde de slavenhandel op de kust van Afrika zonder meer af, dominee Udemans [uit Zierikzee] vond dat de Afrika nen als nakomelingen van Cham niet beter verdien den. Toch ligt in deze historische presentatie niet de voornaamste verdienste van Van Engelens boek. Die is te vinden in zijn kritische opstelling. Hij vindt het ook allemaal heel erg wat er gebeurd is, maar hij blijft toch maar steeds dapper doorvragen. Dat beeld van de verschrikkelijke behandeling van de aangekochte sla ven, van de wreedheden en de verkrachtingen - is het niet een beetje doorgeschoten en het product van een romaneske verbeelding? En, hoe kwamen die slaven allemaal in Elmina terecht wanneer de Nederlanders in het fort, een enkeling uitgezonderd, niet verder landinwaarts kwamen dan een paar honderd meter? En waarom haalt nagenoeg iedere Ghanees die Van Engelen naar de slavenhandel vraagt, zijn schouders erover op, reageert ontwijkend of chagrijnig? Where the negroes are masters De conclusie die Van Engelen trekt is onvermijdelijk - historici gingen hem hierin voor de slavenhandel was evenzeer een Afrikaans als een Europees ver schijnsel. De Europeanen tapten de Afrikaanse sla vernij en slavenhandel af, in de woorden van de Ame rikaanse historicus J. K. Thornton. De economie van de West-Afrikaanse staten was in de periode op sla venarbeid gebaseerd en de handel in slaven tierde er welig. Dit laatste aspect wordt nog eens extra belicht in de onlangs verschenen studie van de Amerikaanse historicus R.J. Sparks over het niet ver van Elmina gelegen Annamaboe, een onder Brits bestuur staand kasteel, waar slaven in de loop van de achttiende eeuw het voornaamste exportartikel werden. Het Afri kaanse aandeel in de slavenhandel wordt hierin op fascinerende wijze, boeiender dan ik ooit ben tegen gekomen, uit de doeken gedaan. Het waren Afrikanen die een centrale rol speelden in de organisatie van de slavenhandel in het binnenland, het transport van de slaven naar Annamaboe en de verkoop aan Britse opkopers. Sterker nog, die Afrikaanse operators waren hun Europese handelspartners nogal eens de baas en bleken stukken gewiekster in hun handelscontacten. Afrikaanse handelaren hebben, is de conclusie, een minstens even sterk stempel gezet op de totstandko ming van de Atlantische handelseconomie, waarin de slavenhandel zo'n centrale rol speelde, als Europese. Geen wonder dat deze handelaren zonder uitzonde ring woedend reageerden toen de slavenhandel in het begin van de negentiende eeuw onder druk van de Britten werd verboden. Waar hadden zij dat aan ver diend na al die jaren van voorbeeldige samenwerking? Afrikaanse middlemen konden die hoofdrol suc cesvol spelen omdat zij een uitgebreid politiek, mili tair, diplomatiek en commercieel netwerk beheerden, waarin de Europeanen zich eerst nog maar eens moesten zien in te vechten. Dat lukt vaak pas na de grootste moeite en bovendien niet zelden op Afrikaan se voorwaarden. Hoe zo'n operator werkte laat Sparks zien aan de hand van de geduchte John Corrantee (een Afrikaanse koopman van Fante-afkomst, ca. 1670-1764). Als oppermachtige representant van de Afrikaanse commerciële elite wist hij zijn stempel te 67 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 67