Zeven overstromingen drukken op de Atlantische handelswereld en vestigde hij een dynastie die tot vandaag de dag in Annamaboe de lakens uitdeelt. Hij vormde de verbindende schakel tussen de Afrikaanse slavenmarkten in het achterland, de Europese handelaren aan de kust en de wijdere Atlantische handelswereld tot aan de plantages in South Carolina aan toe, waar de meeste slaven terecht kwamen. Corrantee voerde een actieve huwelijkspoli tiek om zijn invloed uit te breiden, zette zijn zonen in om zijn relaties met Britse, Nederlandse en Franse handelaren op de kust te onderhouden en deze tegen elkaar uit te spelen, stuurde zijn zonen naar Lon den en Parijs (waar zij als Afrikaanse prinsen' groot opzien baarden), en wist zelfs een van zijn zonen die per ongeluk als slaaf was verkocht weer los te krijgen van een Amerikaanse plantage. Een onverslaanbare, rijke power broker, die minstens zo machtig was als zijn Europese tegenvoeters. Een van die tegenvoeters was Richard Brew (ca. 1725-1776), een ondernemende en avontuurlijke Ier in dienst van de Brits-Afrikaanse handelscompagnie, die voor zichzelf begon en een machtig handelsimperium creëerde, volop profiterend van zijn huwelijk met een van Corrantees dochters. In een afzonderlijk hoofd stuk geeft Sparks een beschrijving van de werking van het inheemse statensysteem in West-Afrika in de achttiende eeuw: hoe werd je slaaf, hoe zag het slaven- bestaan eruit, hoe verliep de verkoop aan de Europese handelaren? Twee prachtige boeken die ieder op zijn eigen wijze laten zien dat de geschiedenis van slavenhandel en slavernij niet zo eenduidig en simpel is als vaak wordt aangenomen. [Jaap de Moor] Leontine van de Stadt, Nederland in 7 overstromingen. Zutphen: Walburg Pers, 2013. ISBN 9789057309533, 29>95- Bij de gelijknamige documentaireserie, die vanaf 13 december 2013 wekelijks te zien was bij de NTR op Nederland 2, verscheen dit boek van Leontine van de Stadt, eigenares van het bedrijf kunst wunderkam- mer dat de tv-serie produceerde. Tegelijk was er een tentoonstelling in het Zuiderzeemuseum (Enkhui zen). Uitgangspunt: voor de Nederlanders - en zeker de Zeeuwen! - ligt de watersnoodramp uit 1953 nog vers in het geheugen, maar Nederland is in de afge lopen eeuwen door een lange reeks overstromingen geteisterd én gevormd. Het boek wijkt licht af van de tv-serie en geeft in zeven hoofdstukken een overzicht van de belangrijk ste overstromingen van de afgelopen duizend jaar. Beginnend met de Allerheiligenvloed van 1170 'die de Zuiderzee vormde' en eindigend bij de 'Ergst Denk bare Overstroming' in de toekomst, die de waterbe heerders hanteren om Nederland veilig en droog te houden. Serie en boek wilden aan de hand van talloze vergeten aspecten van de Nederlandse watersnoodcul tuur achterhalen hoe en in hoeverre de strijd tegen het water de identiteit van de Nederlanders heeft bepaald. Het boek beschrijft de overstromingen van 1170, 1572-1574 (militaire inundaties), 1809,1916, 1953, de 'gewenste overstroming' (het creëren van nieuwe natuur) en de al genoemde ergst denkbare overstro ming. Het is mooi vormgegeven en rijk geïllustreerd, en zapt gelukkig minder grillig van hot naar haar dan de door Frank Westerman gepresenteerde, tamelijk hijgerige tv-serie. De auteur is geen deskundige. Dat is te merken aan de onevenwichtige literatuuropgave en de gebrekkige illustratieverantwoording. Ook legt Van de Stadt, hoewel ze zich wel van de hulp van diverse specialisten verzekerde, hier en daar merkwaardige accenten. Zo zouden de 'grootschalige ontginningen' c.q. bedijkingen vanuit Friesland zijn begonnen, om gevolgd te worden door projecten in wat nu Zuid-Holland en Zeeland is. De voor Zee land belangrijke initiërende Vlaamse rol wordt niet genoemd. Zeeland komt vooral aan bod bij de mili taire inundaties, de Ramp van '53 en de 'gewenste overstroming' - de inundatieperikelen van de Hedwi- gepolder. De waanzinnige ideeën van marien biologe Inez Flameling komen even aan bod op pagina 154. Nederland wordt veiliger als we de dijken weghalen: 'Daarmee zou er weer natuurlijke aanslibbing komen en zullen de polders die nu soms meters gedaald zijn, zich langzaam kunnen herstellen tot ze weer hoog genoeg zijn om opnieuw te bewonen.' In een aflevering van de tv-serie kreeg Flameling aanzien lijk meer ruimte om haar visie erin te hameren. Eén puntje bleef onbelicht: wat doen we met de miljoenen Nederlanders die op dit moment in de lage gebieden wonen, mevrouw Flameling? 68 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 68