ART BEN D'ARMAGNAC IN GOES CONSERVATION advertorial De gemeente Goes heeft een aantal kunstwerken van Ben d'Armagnac in haar bezit. Drie werken hadden in de loop der tijd beschadigingen opgelopen en zijn onlangs in het atelier van Art Conservation Europe in Vlaardingen gerestaureerd. Ben d'Armagnac O940-T978) is een leerling van Anton Heijboer. Van ig66 tot ig6g vormde hij met Gerrit Dekker een kunstenaarsduo. In T967 vestigden ze zich op Zuid-Beveland. D'Armagnac groeide later uit tot een toonaangevende performance-kunstenaar. Alle drie de prenten waren met punaises op een houten pallet bevestigd. Bij de twee kleinere werken zat er een glasplaat voor die met zinken plaatjes op zijn plaats werden gehouden. Dat d'Armagnac een leerling van Heijboerwas, is goed te zien aan zijn manier van werken en de voorstellingen die hij maakt. Ook is het niet de bedoeling dat de werken volledig strak achter het glas zitten. Als restaurator dien je daar rekening mee te houden; het is absoluut niet de bedoelingdatje de objecten vlak gaat maken. Eén van de werken was een behoorlijk groot object van ongeveer 1 bij 2,50 meter. Het papier is met een zinken strook en nageltjes vastgezet in het houten paneel. Rechts onderin bevond zich een grote lacune met duidelijke knaagranden. Bovendien was één van de zinken stroken plaatselijk aan het lossen. Om dit werk te kunnen behandelen was het nodig om de zinken stroken te verwijderen zodat we bij de achterzijde van het werk konden. De beschadiging is hersteld met Japans papier en nadien geretoucheerd. In het geval van de twee kleinere werkjes bleek ook hier het zink een uitdaging. Om de werken te kunnen behandelen moesten we het glas verwijderen, waarvoorde zinken plaatjes eerst gedemonteerd moesten worden. Omdat zink erg zacht materiaal is, zijn die-zoals we ook hadden verwacht-gebroken. Na behandeling van de werken hebben we nieuw zink gesneden, gebogen en gepatineerd. De nieuwe plaatjes zijn vervolgens gemonteerd en het glas werd weer teruggeplaatst. Art Conservation Europe BV Kon. Wilhelminahaven ZZ 19 3134 KH Vlaardingen telefoon 010 234 02 91 Zie voor andere projecten de casestudies op wwucartconservation.nl.www.artconservation.nl Zeeuws Tijdschrift 2014 4-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 69