De bouwstenen van bet Rode Kruis in een veranderende wereld Na vier Nobelprijzen in de vorige eeuw, krijgt het International Committee of the Red Cross (ICRC, opgericht in 1863) nu samen met zusterorganisatie de Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC, opge richt in 1919), de International Four Freedoms Medal van de Roosevelt Foundation op 24 mei 2014 uitgereikt. Het grote aantal prestigieuze prijzen dat het Rode Kruis de afgelopen eeuw heeft ontvangen, is een afspiege ling van zijn permanente belang in de wereld. Het Zeeuws Tijdschrift sprak met de directeur-generaal van de ICRC, Yves Daccord, op het hoofdkwartier van het Internationale Rode Kruis in Cenève. Yves Daccord: 'Deze prijs is een stimulans voor al onze medewerkers en voor onze toekomstige activiteiten.' tekst Oscar Steens Paul van der Velde Yves Daccord heeft de afgelopen twintig jaar in ver schillende functies bij het Rode Kruis gewerkt. In 2010 werd hij directeur-generaal. Hij kent het Rode Kruis door en door. Hij benadrukt het belang van de vele jaren die hij overal op de hele wereld voor de organisatie in het veld werkte. Hij vindt dat van cruci aal belang om de lokale omstandigheden te begrijpen en ook een persoonlijke band en emotionele empathie te ontwikkelen met hen die lijden. Vanaf het begin hebben de activiteiten van het Rode Kruis zich altijd afgespeeld rond drie op inter nationale humanitaire concepten gebaseerde pijlers: verdedigen van de menselijke waardigheid, herstellen van familiebanden en het verminderen van natuur lijke risico's. Daccord: 'Voor mij is het verdedigen van menselijke waardigheid de belangrijkste. Waarom? Omdat elk menselijk wezen, hoe slecht ook, mense lijke trekken heeft. Bijna iedereen heeft wel familie, dus zelfs een leider van een regering in oorlog als Basher al-Assad past in dit plaatje. Er zijn mensen, bijvoorbeeld kindsoldaten zonder familie, die een pro bleem vormen in dit opzicht omdat het veel ingewik kelder is met hen in contact te komen. In alle andere gevallen kan het Rode Kruis met iedereen spreken, ook met zogenoemde terroristische organisaties want die kunnen ons vertrouwen en dat is onze grootste verworvenheid. Vertrouwen is ook essentieel bij onze inspannin gen familiebanden te herstellen. Tijdens de Eerste en Tweede Wereldoorlog bijvoorbeeld is het Rode Kruis 7 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 7