mediator geweest bij het vinden van verloren geraakte familieleden. Nu proberen we achtduizend wezen in Syrië met hun uitgebreide familie in contact te bren gen. Daarbij maken we gebruik van moderne commu nicatiemiddelen. We doen dat overigens op basis van uiterst stringente procedures om op die manier de echte identiteit van personen vast te stellen. Dit is veel accurater dan zoeken via Google search. Een meer proactieve pijler van het werk van het Rode Kruis betreft het verminderen van natuurlijke risico's. Wanneer er natuurrampen of pandemieën plaatsgrijpen in gebieden waar het Rode Kruis ope reert dan wordt ogenblikkelijk samenwerking gezocht met de lokale bevolking en vrijwilligers van de lokale afdelingen van het Rode Kruis of Rode Halve Maan. We zijn direct actief kort na de ramp en daarna hel pen we mensen bij het ontwikkelen van ramprisico- management, zodat ze beter in staat zijn om in de toekomst aan rampen het hoofd te kunnen bieden.' Om al deze activiteiten uit te kunnen voeren moet u over een uitgebreide professionele organisatie en net werk beschikken? Daccord: 'Klopt. Het Rode Kruis heeft 13.000 profes sionele medewerkers in 82 landen die ondersteund worden door 13 miljoen vrijwilligers! Vijfennegentig procent van het jaarlijkse operationele budget van het ICRC van een miljard euro wordt ter beschik king gesteld door nationale regeringen. Bijzonder is dat deze bijdragen bijna nooit geoormerkt zijn. Dat is essentieel voor het Rode Kruis omdat het op die manier zelfstandig fondsen beschikbaar kan stellen waar wij denken dat het nodig is. Dit is eens temeer een bewijs van het grote vertrouwen dat men in onze organisatie heeft. Het Rode Kruis kan zaken regelen die nationale regeringen niet voor elkaar kunnen krijgen, vooral tijdens oorlogssituaties. Je zou kunnen zeggen dat het Rode Kruis een levensverzekering is. Iedereen vertrouwt ons. We gedijen op vertrouwen en koesteren de menselijkheid wereldwijd.' Wat ziet u als de belangrijkste probleemgebieden nu en in de toekomst? Daccord: 'De revolutie die zich nu voltrekt in het Mid den-Oosten heeft ook een symbolische lading omdat velen het als de wieg van de beschaving zien. Er is een enorme discrepantie tussen de jonge, goed opgeleide maar werkeloze generatie en de traditionele structu ren. Dat botst omdat deze generatie zich daar niet lan ger in herkent omdat hij verbonden is met de rest van de wereld via de sociale media. Dit leidt tot explosieve en gevaarlijke situaties zoals we hebben gezien in Tunesië, Egypte en Syrië. Het is moeilijk voor het Rode Kruis om in zulke volatiele omstandigheden te opere ren. We moeten omgaan met partijen die diametraal tegenover elkaar staan en heel gefragmenteerd zijn. Om een voorbeeld te geven: als onze mensen in Syrië vanuit Damascus naar Aleppo (300 kilometer!) reizen, dan kunnen ze wel vijftig controlepunten tegenkomen die voortdurend in handen van andere partijen over gaan. Dit laat maar weer eens zien hoe gevaarlijk en gecompliceerd ons werk kan zijn. Tot op heden zijn er 34 medewerkers van de Rode Halve Maan in Syrië om het leven gekomen sinds het begin van de oorlog. Ik maak me ook veel zorgen om de situatie in Oekraïne en de gevolgen die dat op termijn kan hebben. Ik zie het optreden van de Russen als een natuurlijke reactie omdat zij zich in de afgelopen twintig jaar vernederd hebben gevoeld door het Wes ten. Ze zijn niet serieus genomen. Dit kan niet alleen voor Oekraïne ernstige implicaties hebben maar voor de hele regio inclusief Centraal-Azië.' U krijgt de International Four Freedoms Medal uitge reikt. Wat betekent het winnen van die prijs voor uw organisatie? Daccord: 'We zijn erg vereerd om deze onderschei ding te ontvangen met het oog op alle belangrijke mensen en organisaties die hem in het verleden hebben gekregen, zoals Nelson Mandela met wie we nauwe betrekkingen onderhielden. Wij bezochten hem als eerste in de gevangenis op Robbeneiland en we onderhandelden met de Zuid-Afrikaanse autoritei ten om Mandela de bibliotheek te geven die hij wilde. Deze prijs is een stimulans voor al onze medewerkers en voor onze toekomstige activiteiten.' Is er een persoon of organisatie die u zou willen voor dragen voor de volgende editie van de Four Freedoms Awards? Daccord: 'Ik zou TRIAL willen voorstellen, een klein burgerinitiatief dat oorlogsmisdadigers opspoort en hun bewegingen volgt. Iedere keer wanneer zo'n misdadiger een land binnenkomt dan spant TRIAL meteen een rechtszaak aan bij de lokale autoriteiten. Dit beperkt de bewegingsvrijheid van die criminelen enorm. Als persoon zou ik de Spaanse magistraat Baltasar Garzón Real willen voorstellen. Hij heeft een enorme invloed uitgeoefend op de ontwikkeling van de internationale rechtspraak.' 8 Zeeuws Tijdschrift 2014 4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 8