W -■W wÈFti\ tekst David Kasse Het jaarlijkse congres van de Confédération Euro- péenne du Lin et du Chanvre (CELC) wordt in de vlaswereld gezien als de belangrijkste bijeenkomst van het jaar. Van 5 tot 7 november 2014 vond het plaats in Boedapest. Alle belangrijke spelers waren er om te spreken over de promotie van vlas en lin nen en het ontwikkelen van nieuwe afzetmarkten. Nieuw was de internationale dimensie van het congres: in totaal waren er 250 deelnemers uit acht Europese landen en ook uit China, Japan, India, Egypte, Zuid-Afrika en Korea. Nieuw is ook dat het voorzitterschap van het CELC voor het eerst wordt vervuld door een vertegenwoordiger van de Neder landse vlassector, Bart Depourcq van Van de Bilt Zaden en Vlas. Tijdens de CELC-congressen wordt traditioneel veel tijd ingeruimd voor het promotieprogramma. Dat richt zich met name op modeontwerpers, beurzen voor garens en stoffen voor kleding en woningde coratie en op de vakpers. Daarnaast worden vlas en hennepvezels ook gepromoot met het oog op nieuwe toepassingen in de techniek en industrie. Nieuw in dat programma is het propageren van het merk European Flax. Dat biedt een garantie van de gebruiker op het punt van herkomst en kwaliteit van de grondstof. Kernpunten daarin zijn: vlas is een pro duct dat geteeld wordt zonder toepassing van irrigatie, de gebruikte rassen zijn ontwikkeld zonder toepassing van genetische modificatie en vlas is een product zon der afval. De CELC-leden die het European Flax merk voeren, zijn gebonden te verklaren hoe de vezels zijn geproduceerd en hoe zij zorgen voor de borging van de kwaliteit. Opmerkelijk is dat het merle European Flax een belangrijke rol speelt in de ontwikkeling van de markt in India. Het staat daar borg voor kwaliteit en exclu siviteit. Tijdens het congres deden de linnenprodu centen uit India en China een dringend beroep op de Europese vlastelers om de productie te verhogen en waarborgen te bieden ten aanzien van de kwaliteit. In die landen is namelijk zwaar geïnvesteerd in de pro ductie van linnen. In India wordt linnen bovendien sterk gepropageerd op de thuismarkt. Niet voor niets drongen vertegenwoordigers uit die landen aan op uitbreiding van de Europese vlasteelt. Alleen Europa kan voldoen aan de kwaliteitseisen die de Chinese en Indiase textielindustrie stellen. Ook in het ontwikkelen van nieuwe afzetmarkten voor vlasvezel speelt het label European Flax een rol. Het gaat daarbij om de toepassing van vlasvezels in composietmaterialen en isolatie. Over dit onderwerp hield Ignaas Verpoest, emeritus hoogleraar aan de Katholieke Universiteit Leuven en deskundige op het terrein van nieuwe materialen, een inleiding. Binnen de CELC is hij de voorzitter van een wetenschappelijk comité voor technische toepassingen. Hij wees er in zijn lezing op dat de toepassingen van vlas- en hen nepvezels in nieuwe materialen op dit moment een realiteit zijn. De sterke punten van deze vezels zijn hun geringe gewicht waardoor ze onder andere bij dragen aan een vermindering van het totaalgewicht van auto's waarin ze worden toegepast en daarmee ook het brandstofverbruik reduceren. Verder stelde Verpoest dat materialen waarin deze natuurvezels zijn verwerkt gemakkelijk te recyclen zijn en dat de productie van natuurvezels veel minder energie vergt dan de productie van minerale vezels. Nog een groot voordeel van vlas- en hennepvezels is hun vermogen trillingen te absorberen waardoor ze ideaal zijn voor toepassing in ski's. Een steeds terugkerend thema op de congressen van de CELC, is de vraag hoe aanbod en vraag zo goed mogelijk op elkaar kunnen worden afgestemd. De vlasketen is zeer lang. Het is belangrijk dat de partijen in de keten van elkaar weten wat hun verwachtingen zijn. Hierdoor kan voorkomen worden dat er tekorten of overschotten ontstaan en kunnen grote prijsschom- melingen vermeden worden. Niet voor niets wordt een flink deel van de congrestijd gewijd aan de uitwis seling van gegevens over prijzen en hoeveelheden en Een linnen tafelkleed van Libeco. Het bedrijf, gevestigd in Meulebeke (België)neemt meer dan 60 procent van de vlasproductie in België voor haar rekening. 18 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7 European Flax Nieuwe toepassingen Vraag en aanbod 19 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 10