THE BATTLE OF THE SCHELDT Vj|| Slag om de Schelde, die zich in januari met een pers conferentie in Axel presenteerde. Bij deze presentatie in het oorlogsmuseum Gdynia kreeg de nieuwe Stichting meteen het dringende verzoek toenadering te blijven zoeken tot het Bevrij dingsmuseum. Die oproep kwam van Hans Sakkers, bekend periodespecialist en auteur van boeken over verdedigingslinies en bunkers, en van Rob Koster. In 2009 organiseerde Koster de vorige grote herdenking: een optocht van militaire voertuigen tussen Bergen op Zoom en... Nieuwdorp. De wrevel tussen het Bevrijdingsmuseum en de verse Stichting Slag om de Schelde was wegens aller lei grieven en gevoeligheden eind januari al zodanig opgelopen, dat men sprak van een 'mijnenveld'. Kies liever voor het belang van Zeeland, betoogden Sakkers en Koster. Stichtingsvoorzitter Léon DeWitte meldde dat het Bevrijdingsmuseum op zijn beurt welkom was bij de Stichting Slag om de Schelde, want het doel daarvan was een platform te zijn van musea, comités en ieder die zich bezighoudt met de Tweede Wereld oorlog. Met als belangrijk oogmerk het afstemmen van alle activiteiten. Iedereen die daarbij een rol kon spelen was dus welkom. Al tien organisaties bleken zich bij de Stichting te hebben aangesloten (intussen zijn het er elf), onder meer de oorlogsmusea in Axel, Oostburg en West- kapelle, en bevrijdingscomités uit Breskens, Vlissin- gen en Middelburg. Tussen beide 'partijen' staan de Provincie Zeeland en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), met een coördinerende functie van alle herdenkingsactiviteiten en informatievoorziening via de websites bevrijdingzeeland.nl, zeeuwseankers, nl en het SCEZ-kwartaalblad Zeeuws Erfgoed. 'Er heb ben eind 2013 en begin dit jaar bijeenkomsten bij de SCEZ plaatsgevonden, waarbij de ene keer alle gemeenten waren uitgenodigd en de andere keer alle herdenkingsorganisaties, musea en dergelijke,' vertelt Leo Adriaanse (SCEZ). 'Dit met het doel elkaar te informeren over de eigen plannen en waar mogelijk af te stemmen. De Slag om de Schelde was één van de jaarthema's van Zeeuwse Ankers in 2014. De provincie en/of de SCEZ kunnen echter niet sturend afstemmen.' Het gevaar van versnippering door al die partijen en coördinerende instanties wordt ontkend door Willem Meijer van het Bevrijdingsmuseum. 'Er is geen sprake van versnippering, aangezien de provincie Zeeland het Bevrijdingsmuseum Zeeland heeft aangewezen als het museum over de Tweede Wereldoorlog in Zeeland,' zegt hij. 'Vanuit die verantwoordelijkheid nam het museum ook in samenwerking met andere partijen, zoals onder andere aangeslotenen bij de Stichting Slag om de Schelde, de organisatie van de zeventigjarige herdenkingen op zich en richt het museum zich op de realisatie van de Liberation Route Europe in Zeeland onder verantwoordelijkheid van de Stichting Liberation Route Europe. Met de registratie van het Bevrijdingsmuseum als officieel erkend lan delijk museum en onze aansluiting bij de Stichting Musea en Herinneringscentra 40-45 willen we op een verantwoorde wijze invulling geven aan deze opdrach ten en initiatieven.' De grote herdenkingsdagen in Zeeland op 25 oktober en 1 november met hun plechtigheden en bevrijdingscolonnes zijn nu achter de rug. Heeft de aansluiting bij de Stichting Musea en Herinnerings centra 40-45 intussen al 'bovenprovinciale' vruchten afgeworpen? 'Jazeker,' aldus Meijer. 'De kennis en ervaring, en het brede nationale en internationale netwerk, verenigd binnen de deelnemende musea en herinneringscentra, zijn van groot belang. Ze wer pen al hun vruchten af voor de lopende activiteiten van het museum, alsmede de doorontwikkeling naar het Bevrijdingspark Zeeland en contacten met de officiële instanties van voormalig geallieerde landen. De komende jaren zullen die contacten zowel voor de feitelijke uitvoering van museale activiteiten, als voor de realisatie van de Liberation Route Europe en toekomstige herdenkingen een steeds grotere rol gaan spelen.' Het doel van de Liberation Route Europe is om tussen 2014 en 2018 vanaf de Normandische stranden door heel West-Europa locaties te creëren waar ieder een zich kan laten voorlichten over de gebeurtenissen vanaf 6 juni 1944 (D-Day) tot aan de overgave van Nazi-Duitsland in mei 1945. Op 22 september werd bekendgemaakt dat het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp 1,5 miljoen euro subsi die krijgt voor de uitbreiding met het Bevrijdingspark Zeeland. Het geld is geschonken door het Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg. De realisatie van het Bevrijdingspark kwam hiermee een forse stap dichterbij. Het park van 3 hectare stelt een polder voor uit de oorlogsperiode 1939-1945, waarin de Slag om de Schelde wordt nagebootst. Alle regio's waar gevechtshandelingen hebben plaatsgevonden krijgen een plaats in deze polder. In het park komen ook een tentoonstellingspaviljoen, de unieke nood kerk uit Ellewoutsdijk en een Stiltebos voor bezin ning en reflectie. Dit voorjaar is al een baileybrug geplaatst. De regionale media, met name Omroep Zeeland en de PZC, focusten ook sterk op de activiteiten van het Bevrijdingsmuseum. Omroep Zeeland maakte diverse radio- en televisieprogramma's en de PZC publiceerde artikelen en speciale bijlagen. In samen werking met het Bevrijdingsmuseum richtten omroep en krant vanaf 1 september een speciale website in (deslagomdeschelde.nl), waarop de weg van de bevrij ders van dag tot dag was te volgen, verrijkt met foto's, video's, geluidsfragmenten, diapresentaties en dag boekfragmenten. Tien jaar geleden verscheen in dit tijdschrift een lang geïllustreerd artikel dat de Slag om de Schelde volgde aan de hand van contemporaine dagboekfragmenten (ZT 54 (2004) 6-7, pp. 27-47). Tevens werd in het redactioneel van dat nummer gepleit voor een mise en valeur van die slag maar niet met de bedoeling om door te slaan. OCTOBER-NOVEMBER 1944 mzmmi DtUttUUIft 8*rt«h or Pefoïfe lorm-v Uft4«4 Statw f^oe* OXtt HMWCWJti ROjUDS SHOWN if serial stt Sxf:f£H 3} WtXuoj SOUTH ItttWKi' flushing Mo 4 COMMANDO AND *9S*«tNF »CE Mijnenveld 48 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7 'The Battle of the Scheldt, October - November, 1944)' Bron: www.ibiblio.org/hyperwar/UN/Canada/CA Liberation Route Europe In staat van permanente herdenking 49 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 25