DE FRANSE BESCHIETING VAN MIDDELBURG OP 17 MEI 1940 Dc EXPLOS gevelrestant Lange Delft 64 door 'ranse beschieting verwoest De stofwolken van de bevrijdingscolonnes rondom de herdenking van de Slag om de Schelde zijn nauwelijks neergedaald, of de volgende herdenkingen dienen zich al aan: die van de nationale bevrijding op 5 mei 1945 én de vijfenzeventigjarige herdenking van het 'verge ten bombardement' van 17 mei 1940 op Middelburg. Hierover was het afgelopen jaar al het nodige te doen. Ton Goossens publiceerde zijn boek Gestold Ver leden (zie het interview in Zeeuws Tijdschrift 63(2013)2, pp. 45-47), waarin hij nog eens benadrukte dat dit bombardement geen bombardement in hedendaagse zin was, maar een stadsbrand volgend op artillerie beschietingen. Ook toonde Goossens naar zijn vaste overtuiging met een massa gegevens aan dat het ook nog eens geen Duitse, maar Franse beschietingen waren. Nogal geruchtmakend na de grootscheepse herdenkingen van 2010, en een flinke steen in de Zeeuwse en Middelburgse vijver. 'Die vijver is behoor lijk aan het doorrimpelen,' berichtte Ton Goossens in september. 'Er komt kennelijk een aanvulling op het gedenkboek van 2010. Ondertussen ben ilc begonnen om in de aanloop naar de herdenkingen op allerlei gebied een en ander aan te kaarten. Ilc heb contact met een documentairemaker die onder meer de instandhouding van de mythe van het bombardement zal behandelen.' Goossens heeft met zijn boek de deur van de 'schuldvraag' toch op een kier weten te krijgen. 'Mid delburg tussen twee vuren' heette de aflevering van Andere Tijden (VPRO) op 15 mei van dit jaar. Op het 'bombardement' werd teruggekeken op een wijze van 'vlees, noch vis'. Men monteerde zelfs beelden van aanvliegende bommenwerpers in de documentaire (daarvan was in Middelburg geen sprake), terwijl de schuldvraag zeer voorzichtig, bijna tersluiks aan de orde kwam. Wel was de onwrikbaarheid van de Duitse schuld verdwenen. Historici Tobias van Gent en Peter Sijnke infor meerden de kijker over de gebeurtenissen van 17 mei, ooggetuigen vulden de verhalen aan met eigen bele vingen. In de laatste minuten kwam Ton Goossens in beeld, die verkondigde dat de Fransen de binnenstad hadden beschoten om hun terugtocht te dekken (Van Gent daarentegen noemde expliciet de Duitsers). Eén van de ooggetuigen vertelde aanvullend dat hij Franse kanonnen had gezien, die op Middelburg waren gericht. Goossens: 'Daarmee kreeg de uitzending op het laatste moment een verrassende wending en raakte de schuldvraag discutabel. Presentator Hans Goedkoop sloot af met de vraag of het eigenlijk wat uitmaakte, Duitsers of Fransen. De stad lag er niet minder van in puin.' Een verklaring van deze voorzichtigheid? 'Het is emotioneel lastig om door je eigen leant verwoest te worden,' zegt Goossens. 'Als het gebeurt, dan liever door een vijand die je daarna ondubbelzinnig kunt vervloeken. Natuurlijk maakt het wat uit! Zeker als je slachtoffer bent. Het mag dan gebruikelijk zijn dat documentairemakers het dilemma aan de kijkers voorleggen. Anderzijds staat de schuldvraag in de regio al decennia vast, onder invloed van de tijdgeest en de bestaande antigevoelens die van generatie op generatie overgedragen zijn. En bij twijfel bevestigen de Middelburgse monumenten dat een Duits bombar dement de binnenstad heeft vernietigd.' Goossens denkt met gemengde gevoelens terug aan zijn medewerking aan Andere Tijden. 'In de documentaire was geen ruimte om de Franse betrok kenheid te behandelen,' zegt hij. 'Geen woord over de gevonden Franse blindgangers. Niets over de toenmalige krantenberichten en de rapporten van militaire autoriteiten die daarover verslag deden. En ook voor de mening van de toenmalige burgemeester en de brandweercommandant was geen interesse. Wel suggestieve beelden van overvliegende Duitse bom menwerpers. Een hete brei. Al 74 jaar kijken we weg van de feiten, zodat de mythe kan blijven bestaan. Een mythe die al vanaf 1940 sterker is dan de realiteit.' De Middelburgse vijver zal bij de herdenkingen van mei 2015 zeker niet uitgerimpeld zijn. De verwachtingen over de wijze waarop de door Goossens aangedragen, na 75 jaar nog altijd schokkende gegevens in de her denking zullen worden meegenomen zijn hoogge spannen. Over de officiële bijeenkomsten in mei 2015 zegt Ton Goossens: 'Ik verwacht niet op een lijstje met genodigden te staan.' tekst Jan j. b. Kuipers 50 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7 (boven) De verwoeste Markt in Middelburg, 1940. Foto: Zeeuws Archief Historische Topografische Atlas Middelburg. (linksonder) Gevelfragment (aan de Groenmarkt in Middelburg) van het monument De explosie van Ko de Jonge. Ko de Jonge nam het bombardement op Middelburg als uitgangspunt. Het monument bestaat uit veertien gevelfragmenten van het verwoest en uit elkaar gespat achttiende-eeuws patriciërshuis De Dolfijn. Op veertien locaties in de stad is een brokstuk in het straatwerk aange bracht, waarop een kleine plaquette is bevestigd. De tekst op de plaquette op ieder brokstuk luidt: 'DE EXPLOSIE - 1988, gevelres tant Lange Delft 64 door Duits bombardement verwoest, 17 mei 1940.' (rechtsonder) Tekstbordje van het object, volgens de jongste inzichten. Foto: H.M.D. Dekker/G.P. Kuipers. 51 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 26