samenstelling Jan J.B. Kuipers met bijdragen van Jaap de Moor, Mario Molegraaf en Jan Just Witkam 2014 Signalementen Tweede Wereldoorlog eindeloos boeiend Campveerse Toren I Ik heb nog nooit zo'n mooi bed gehad of zo'n mooi raam of wat er achter lag. En als ik morgen wakker word, wrijf en kijk ik ogen uit en zoek ik uit of wat ik zie is wat ik gisteren zag. Q Er was een geel soort ochtendlicht dat alles opendeed: ramen, deuren, ogen. Die laatste toen weer dicht gedaan, gedacht: nu droom ik. Vicky Francken Veere, 17-18 oktober 2014 2!66U wSC In de Zeeuwse Bibliotheek vond op 8 november 2014 de uitreiking van de Zeeuw se Boekenprijs plaats. Er waren een honderdtal aanwezigen. Ron Lubbersen interviewde de zes genomineerde auteurs waarna vier ZBP juryaccolades werden uitgereikt. Vervolgens werd de PZC Publieksprijs uitgereikt aan Frans Meijaard, Reggie Corijn en Wilma Valk voor hun Breskens en de visserij. De Prijs van de Zeeuwse Boekhandel ging naar de jour nalist Jan van Damme die zich al jaren met recensies en via zijn weblog 'Zeeland Geboekt' inzet voor het boek in onze provincie. Het programma werd muzikaal omlijst door Ries de Vuyst en Gait Klein Kromhof. In totaal zijn er 110 auteurs bij de ZBP 2014 betrokken. De 79 publicaties werden ingezonden door 51 uitgeverijen die ieder tussen 1 tot 5 boeken inzonden. De 79 ingezonden boe ken vallen dit jaar in 8 categorieën onder te verdelen: (auto) Biografie (13), Macro Geschiedenis (5), Micro Geschiedenis (13), Bedrijfs(tak)geschiedenis (7), Fictie Poëzie (19), Jeugdboek (5) Kunst Human Interest (6), en Overig (n). De jury van de Zeeuwse Boekenprijs 2014 bestond uit Vicky Francken, Kathrin Ginsberg, Peter Jansen, Jaap de Moor, Han Polman (voorzitter) en Paul van der Velde (secretaris). WINNAAR ZBP 2014 is Geschiedenis van Zeeland. Deel III 1700-1850 van Jeanine Dekker, Paul Brusse en Arno Neele en uitgegeven door WBooks. GENOMINEERDEN ZBP 2014 Eva van Beme, Gust Romijn ontdekkingsreiziger (Dreischor: De Bovenkamer, 2013); Paul Bmsse, Jeanine Delcker en Arno Neele, Geschiedenis van Zeeland. Deel III 1700-1850 (Zwolle: WBooks, 2013); Herman Koch, Geachte heer M. (Amsterdam: Ambo/Anthos, 2014); Ruud Paesie, Geschiede nis van de MCC. Opkomstbloei en ondergang (Zutphen: Walburg Pers, 2014); Jan Vantoortelboom, Meester Mitraillette (Amsterdam: Atlas Contact, 2014); Paul Verhuyck, Inmiddels op aarde (Utrecht/ Amsterdam/Antwerpen: De Arbeiderspers, 2014). JURYACCOLADES ZBP 2014 Beste jeugdboek: Saskia Maaskant met Kieuw. Best vormgegeven boek: Eva van Berne, met Gust Romijn ontdekkingsreiziger en met haar natuurlijk ook de Uitgeverij De Bovenkamer van Romijns weduwe Marianne Kleijwegt. Beste grensoverschrijdende boek: André Bauwens en Miranda Haak met hun Bange jaren. Zeeuws-Vlaanderen en de Eerste Wereldoorlog. Het meest originele boek is Toine Horvers met Mei. Geluid van vogels bij een duindal op de kop van Schou wen, een uur voor zonsopkomst en een uur na zonsondergang op 7 mei 2015 (2015). 52 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7 Hans Sakkers, Duitse militaire standrechtelijke execu ties in Zeeland september-december 1944. Soesterberg: Aspekt, 2013. isbn 9789461532770, 34,95. Hans Sakkers Hans Houterman, Strijd om Dishoek, november 1944. Slotfase in de strijd om de Westerschelde. Soesterberg: Aspekt, 2014. isbn 9789461534415, 29,95. Mark van den Dries, Noodsein boven Zeeland. De crash van een Amerikaanse bommenwerper in een Zeeuwse polder. Soesterberg: Aspekt, 2012. isbn 9789461532152, 19,95. Henk Postma Wim Vreeke (red.), Fonteinen van aarde. Het oorlogsdagboek van Jaap Komejan. De strijd om Walcheren, beleefd vanuit een rolstoel. Vlissingen: Bardboek, 2013. isbn 9789491855009, 12,90 (e-boek€ 6,95). A. B. J. Goossens, Gestold verleden. 17 mei 1940 Frans oorlogsgeweld op Middelburg. Middelburg: uitgave in eigen beheer, 2012. 12,50 War makes rattling good history, but peace is poor rea ding' merkte de Britse schrijver Thomas Hardy al meer dan een eeuw geleden op. Dat geldt zeker voor de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog die ein deloos blijft boeien, of het nu om het wereldtoneel gaat of om lokale gebeurtenissen. De vijf hier bespro ken boeken over oorlogsgebeurtenissen in Zeeland zijn er een voorbeeld van. Als het om standrecht gaat, het onderwerp van Sakkers, zijn er, kort door de bocht, twee mogelijkhe den. Het betreft snelrecht, gesproken door militaire rechtbanken, in tijd van oorlog, met betrekking tot militairen én burgers (voornamelijk mannen), waarbij de veroordeelden onmiddellijk na het vellen van het vonnis worden gefusilleerd of opgehangen. De geëxe cuteerden krijgen een begrafenis in een of andere vorm. Dit is standrecht in de eigenlijke zin van het woord. Meer algemeen slaat de term ook op het ter plekke doodschieten van personen die in oorlogstijd worden opgepakt als 'terrorist' zonder dat er een pro ces of militair-rechtelijke procedure, hoe kort ook, aan te pas komt. De lijken blijven liggen waar de executies plaatsvonden. Deze werkwijze werd bijvoorbeeld door kapitein Westerling en zijn ondercommandanten in Nederlands-Indië toegepast in 1946 en 1947. Toen de acties al begonnen waren, voerden de juridische autoriteiten 'noodrecht' in, wat praktisch gesproken weinig om het lijf had. Zo traden de Duitsers in Zeeland tijdens de Twee de Wereldoorlog niet op, uitzonderingen daargelaten. Zij hielden vast aan een militair-rechtelijke aanpak, die, zo blijkt uit Sakkers, verrassend goed gerecon strueerd kan worden. Op 4 september 1944 viel Antwerpen in geallieerde handen. De Zeeuwse delta werd frontgebied. De Duitsers trachtten hun greep op de eilanden uit alle macht te verstevigen. Het leidde in de maanden die erop volgden tot hevige strijd. De eerste standrechtelijke executies deden zich voor, van Duitse militairen en van ambtenaren van Rijkswater staat in Terneuzen. Sakkers bespreekt vervolgens de executies bij Valkenisse, executies door toedoen van de Duitse militaire rechter dr. S. W. Wehdelcing en de Sicherheitspolizei, de executies op Voorne (niet in Zeeland, maar wel onder één en hetzelfde Duits militair districtsbevel) en Schouwen-Duiveland, met tot slot een stuk over naoorlogse monumenten. Het is een uitermate boeiend boek. Dat Sakkers goed historisch onderzoek kan doen, wisten we al. Hij hoeft zich wat dit betreft door niemand iets te laten zeggen. Zijn onderzoek in binnen- en buitenlandse archieven is grondig, zijn houding tegenover de schriftelijke bronnen en mondelinge informanten is kritisch, zijn oordeel is afgewogen. Voorbeeldig. Het is daarom jammer dat het allemaal zo moeizaam op schrift is gesteld. Dat begint al met zijn neiging alles wat hij heeft gevonden in zijn boek op te nemen. Daardoor maakt het boek een versnipperde en gefragmenteerde indruk, het is geen geschiedverhaal. Het bestaat uit losse brokken, gebaseerd op de bronnen die hij heeft aangetroffen, die soms summier zijn, maar in andere gevallen juist overvloedig aanwezig. Hij ziet bovendien geen detail over het hoofd, alles wat hij weet over een persoon, zijn of haar familie, werk, achtergrond enzovoort, 53 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 27