het staat er allemaal in. Dat is echt niet nodig, nee, het schaadt het boek. Sakkers zou er goed aan doen in het 'componeren' en schrijven van het boek even veel inspanning te steken als in het onderzoek. Dat begint met selecteren, weglaten en schrappen. Vooral veel weglaten. En herschrijven. De eerste versie van het boek is af? Mooi zo, dan opnieuw beginnen en het hele boek herschrijven (en bekorten). En daarbij steeds de woorden van Hardy in gedachten houden: geen poor reading, maar rattling good history, dat moet het worden! Operaties rond Dishoek Samen met Houterman schreef Sakkers over de strijd bij Dishoek in 1944. De lezer veert op: Houterman, ja, dat is misschien een echte verteller. Maar nee, dat is hij niet (wel een uitstekend onderzoeker). De beide auteurs samen staan borg voor gedetailleerdheid in het kwadraat verheven. Hun onderwerp is intus sen interessant en belangrijk genoeg. De operaties rond Dishoek maakten onderdeel uit van de strijd om de Schelde, waarvan het belang dat van de slag om Arnhem ('een brug te ver') overstijgt. Zij begin nen met de aanleg en inrichting van de Nederlandse kustbatterijen (geen snippertje beton wordt over het hoofd gezien) en de gebeurtenissen tijdens de eerste oorlogsjaren. Dan volgen de Duitse bunkeraanleg en de verdere defensievoorbereidingen van de Walcherse kust en de aanloop tot de slag. Uitvoerig wordt stilge staan bij de Duitse marinedoctrine (de Kriegsmarine was belast met de kustverdediging). Een apart hoofd stuk gaat over een van de Duitse officieren, Oberleut- nant Helmuth Lange, van wie de auteurs toevallig veel afweten. De tweede helft van het boek is gewijd aan oorlogsverloop van dag tot dag, van 1 tot en met 3 november. Het is een voortreffelijk onderzoek, met gebruikmaking van veel Duits materiaal. Het laatste stuk handelt over de dood van enkele Duitse officie ren, waarover al lang een controverse heerst die overi gens amper boeit. Toch wil het boek geen echt verhaal worden, overladen als het is met gegevens. Het leidt aan de dwangmatige vermelding van alles wat is aan getroffen, waardoor het lezen ervan - van a tot z - als een compleet boek moeilijk is. Lezen lijkt hier meer op grasduinen in de kaartenbakken van de auteurs, waar overigens veel interessants in zit. Van den Dries heeft van zijn boek wél een verhaal weten te maken. Het is een goed geschreven recon structie van de belevenissen van de bemanning van een Amerikaanse B-24 bommenwerper die op 18 septem ber 1944 bij Heinkenszand neerstortte. Twee beman ningsleden kwamen om, zes belandden in Duitse krijgsgevangenschap, en twee werden door een lokale verzetsgroep succesvol uit Duitse handen gehouden. Van den Dries heeft dit alles goed uitgezocht en daarbij maximaal gebruikgemaakt van dagboeken, brieven, ooggetuigenverslagen, en van de mogelijkheden die het internet tegenwoordig biedt. Hij volgt de barre tocht van de krijgsgevangenen naar een kamp in Polen, vooral aan de hand van een verslag van een van hen. Het boek beschrijft tegelijkertijd de geschiedenis van de Zeeuwse verzetsgroep die zich om de Amerikaanse militairen bekommerde. Het verhaal boeit van het begin tot het eind, maar ook deze auteur maakt het de lezer niet altijd even gemakkelijk vanwege de hyperge detailleerdheid van het verhaal. Geen detail blijft ons bespaard. Dat had wel wat minder gemogen. Voor alle drie de boeken geldt dat de vele mooie foto's een extra dimensie aan de tekst toevoegen. De auteurs zijn door hun uitgever, Aspekt, bepaald niet goed bediend. De lezer vraagt zich af hoe de uitgever zijn rol ziet. Zouden de boeken überhaupt gelezen zijn door een redacteur van de uitgeverij? Ik vermoed haast van niet, anders zou er wel iets gedaan zijn aan de overmatige gedetailleerdheid en fragmentatie van de verhalen. Beklemmende herinneringen Lezenswaardig is ook Komejan, geboren in Elle- woutsdijk in 1918, overleden in 2009 in Canada. Het gaat om zijn dagboekaantekeningen van 3 september tot en met 23 november 1944. Het zijn beklem mende, bij vlagen aangrijpende herinneringen aan de bombardementen op Walcheren, sober en beeldend opgetekend door de oud-marineman die Komejan was. Een ongeluk bij de Marine Luchtvaartdienst had hem zwaar verwond aan beide benen, zodat hij tij dens de oorlogsjaren gebonden was aan een rolstoel. Hij woonde in 1944 met zijn toekomstige vrouw bij zijn ouders in Mariekerke. Hij begint zijn dagboek in opgetogen stemming vanwege Dolle Dinsdag, 5 sep tember, toen het vertrek van de Duitsers op handen leek. Maar spoedig sloeg de stemming om en begon nen de geallieerde bombardementen op verschillende doelen in Walcheren. De bevolking kwam in een helse situatie terecht en trok van hot naar her om te ont snappen aan vuur en water. Het dagboek, niet meer dan 33 bescheiden boekpagina's (pp. 85-118) wordt voorafgegaan door de herdruk van artikelen die de journalist Henk Postma in de PZC over deze bewo gen maanden schreef, gelardeerd met fragmenten uit verschillende dagboeken, waaronder dat van Komejan. De lezer ziet een aantal fragmenten van Komejan dus tweemaal voorbij komen, eerst in het algemene, historische verhaal, en vervolgens in het eigenlijke dagboek. Het is een beetje een onhandige formule, bedoeld om de historische context goed te belichten alvorens aan het dagboek toe te komen, maar het werkt uiteindelijk toch positief uit. Het is een bijzon der fraai boekje. 'Ontstolling' van het verleden Tot slot Goossens. Hij heeft het bombardement op Middelburg, 17 mei 1940, opnieuw onder de loep genomen. Op die dag werd Middelburg getroffen door een artilleriebeschieting, waarop verschillende bran den uitbraken die de stad deels in de as legden en die aan tien burgers het leven kostte. Steeds is beweerd (niet zonder tegenspraak, overigens) dat het om een Duits luchtbombardement ging, wat ook op het her denkingsmonument vermeld staat. Dit is onjuist, zoals Goossens overtuigend weet aan te tonen. Wat het ook was, een Duits luchtbombardement was het in ieder geval niet, het lijkt eerder een Franse artil leriebeschieting te zijn geweest, zoals Goossens bij wijze van hypothese - hij is een bescheiden man - naar voren brengt. In zeven hoofdstukken, bij elkaar niet meer dan 150 pagina's, weet Goossens een overtuigend, goed doortimmerd en goed geschreven verhaal over de beschieting te presenteren. Het is een succesvolle 'ontstolling' van het verleden geworden. De tekst van het Middelburgse oorlogsmonument kan worden aangepast. [Jaap de Moor] Landingsmonument Westkapelle: een Shermantank en gedenkstenen Barre tocht 54 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7 Ton Goossens 55 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 28