Het duurzame geweten van de landbouw /a Rijdend door Zeeland, vooral in Zeeuws-Vlaanderen, zijn er vele plekken die nog doen herinneren aan het rijke vlasverleden van de provincie. Straten, restau rants, scholen enzovoorts dragen het woord vlas in de naam. Bovendien is het niet voor niets dat er een vlas museum in Koewacht is gevestigd. 'In de vorige eeuw zaten er honderden vlasbedrijven in deze grensstreek en was vrijwel iedereen hier op de een of andere manier wel betrokken bij de vlassector', zegt Ingrid de Letter, beheerder van vlasmuseum 't Vlasschuurken in Koewacht. De tijden zijn veranderd. Decennia later is de vlas sector minder zichtbaar; de meeste bedrijven liggen wat afgelegen in polders of op industrieterreinen. Het aantal hectaren is drastisch geslonken van zo'n 4500 aan het begin van de eeuw tot circa 1800 nu. Tegelijk is vlas bezig met een interessante 'comeback', wat onder meer te maken heeft met de vraag uit nieuwe markten (China, India), innoverende technologie, het groeiende 'duurzaamheidbewustzijn', maar bovenal met de 'herontdekking' van de unieke eigenschappen van het gewas zelf. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de sfeer in de Zeeuwse vlaswereld optimistisch is. 'De vraag naar vlas neemt toe en de prijs is goed', zegt Ton Wouda van het plantenveredelingsbedrijf Limagrain in Ril land. 'De toekomst van vlas is echt veelbelovend; inno vatief en creatief', vertelt Eugenie van de Bilt in de fabriek van Van de Bilt Zaden en Vlas BV in Sluiskil. Karei van Looij van vlashandel en vlasverwerker Van 6 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7 E tekst Paul van der Velde Oscar Steens 7 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 4