Looij BV in Sint Jansteen en tevens bestuurslid van de nieuwe organisatie Vlas en Hennep.NL (zie verder bladzijde 19) sluit zich hierbij aan: 'De potentie van vlas is enorm door de grote hoeveelheid afzetgebie den.' Ten slotte is oolc de Zeeuwse politiek positief gestemd. Gedeputeerde Kees van Beveren, die in de sector te boek staat als een heuse 'vlasfan', voegt hier aan toe: 'Behalve dat vlas diep geworteld is in de cul tuurhistorie van Zeeland - mijn eigen grootvader was vlasser in Dreischor - past vlas perfect bij duurzaam landbouwbeleid. Een groener gewas dan vlas bestaat niet. Daarnaast is vlas ook een cultuurgewas; de bloei ende velden zijn een toeristische trekpleister. Wat is er nu mooier dan een vlasveld dat staat te wuiven met die mooie blauwe bloemen...?' Een paar jaar geleden stond de vlassector er minder florissant voor. Sterker, de sector was in een diepe cri sis verzeild geraakt onder andere door mislukte oogs ten en de concurrentie uit Frankrijk en België waar de vlasteelt meer steun van de overheid krijgt. 'De vlas sector dreigde helemaal vast te lopen', aldus gedepu teerde Van Beveren. 'Ze riepen letterlijk: "Help ons!" En dat hebben we gedaan, maar niet zonder voorwaar den te stellen. We zorgden voor een overgangssituatie waardoor de sector zich kon herpositioneren, met name op het vlak van duurzaamheid.' Als er één vlasbedrijf vergroeid is met vlas, en dus in hoge mate gevoelig en kwetsbaar is voor fluc tuaties op de markt, dan is het Van de Bilt Zaden en Vlas. Sinds 1897 maakte het familiebedrijf alle ups en downs op de vlasmarkten mee. Directielid Eugenie van de Bilt blikt er tamelijk nuchter op terug. 'Vlas is een spannende business. Het ene jaar heb je een dub bele oogst en dan weer een halve oogst en dat drukt de prijs of jaagt deze juist op. In 1994 stortte bijvoor beeld de Amerikaanse markt in door overproductie. In 2008 moesten wij onze hekelfabriek sluiten waar wij in ploegendienst volcontinu draaiden. Die hekel- fabriek werd in 2014 weer heropend. Daarmee werd de geïntegreerde productieketen van het bedrijf weer hersteld. Die geïntegreerde keten is uniek binnen de vlaswereld. Van de Bilt doet veredeling, zaaizaadpro ductie en teelt in Nederland, België en Frankrijk en heeft een zwingel- en hekelfabriek. Dat zorgt voor veel vakkennis in het bedrijf en geeft spreiding in het bedrijfsrisico van deze vlasspecialist. Van de Bilt is een mondiale speler in de vlassector met als grootste afzetgebieden China en India. 'Vlas is daar echt booming, maar het internationale karakter van ons bedrijf zorgt ook weer voor extra dynamiek. In 2008, we hadden toen een goede oogst, werden we geconfronteerd met de bankencrisis. Als gevolg van het wantrouwen tussen banken konden er geen let ters of credit meer uitgeschreven worden en daalden alle verkopen wereldwijd inclusief die in onze sector. We hebben toen met de bank afgesproken dat we niet onder de kostprijs zouden gaan leveren en besloten het vlas te stockeren (opslaan, red). Eind 2011 stegen de prijzen weer en zijn we weer gaan verkopen en hebben we de opgelopen schade weer ongedaan kun nen maken.' Die stijgende prijzen waren weer niet gunstig voor bedrijven die van vlas als grondstof afhankelijk zijn. Neem vlasplatenfabriek Linex Pro Grass (opgericht 1956) in Koewacht, waar Mario van Dijk sinds 2010 de scepter zwaait. 'Het was een zware tijd. De prijs van vlasscheven steeg in 2011 scherp en tastte onze concurrentiepositie aan. De verkoop van onze vlas spaanplaten daalde met zo'n 50 procent. We zaten echt omhoog.' Intussen kwam er een lobby op gang richting Den Haag en Brussel, aanvankelijk zonder succes. Van Beveren: 'Er was toen weinig draagvlak om de vlas teelt per hectare een subsidie te geven. Ja, we gingen naar Den Haag en drukten de staatssecretaris een bos vlas in de armen. Uiteindelijk was partijgenoot Bleker wel gevoelig voor ons verhaal en hebben we toch steun gekregen, zij het tijdelijk. In 2015 is die afge lopen. Via de Europese lobby is het tenslotte jammer genoeg niet gelukt om vlas in de zogenoemde ver groening (elke boer dient van de EU op tien procent van zijn land een groen gewas te zetten, bijvoorbeeld bomen, red.) te krijgen. Desalniettemin waren de steunmaatregelen, waarvoor we in Den Haag gelob byd hebben doeltreffend en effectief. Eugenie van Links en rechts: vlasteelt in de Zimmermanpolder bij Rilland. Foto's: Limagrain Nederland Effectief vlasbeleid 8 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7 9 Zeeuws Tijdschrift 2014 6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 5