Tondano. Ze gingen er met de KPM via de westkust naartoe. Vanuit de verte moet hij de bergen en vul kanen in de omgeving van het meer hebben kunnen zien. Tondano telde toen 14.000 inwoners die vrijwel allemaal tot het christelijke geloof bekeerd waren. Er waren 70 Europeanen en 350 Chinezen. De bevolking leefde van visserij en landbouw. Het werd de rijst schuur van Celebes genoemd. Hij werkte er een kleine twee jaar om vervolgens benoemd te worden aan de inlandse school van Maros, een dorpje in de buurt van Makkassar, de hoofdplaats van het Gouvernement van Celebes. Die stad telde toen 26.000 inwoners waarvan 1500 Euro peanen en 10.000 Chinezen. Het was een levendige havenstad. Het culturele leven van de buiten de stad wonende Nederlanders centreerde zich rond Sociëteit de Harmonie. Imandt zal zich wel tot die stad aan getrokken hebben gevoeld maar zijn baan in Maros hield hem genoeg bezig. In dat stadje werd op 18 april 1910 zijn eerste zoon Wilhelmus Cornelis geboren. In totaal kregen Eliza en Willem zeven kinderen, vier zoons en drie dochters. Op één na werden ze allemaal in Nederlands-Indië geboren. Imandt heeft in deze periode nog weinig substan tieels geschilderd. Hij moest eerst het land op zich in laten werken. 'Indië overdondert den schilder, die hier voet aan wal zet en direct aan het reizen slaat. Het schokt hem in een kort tijdsbestek te hevig. Heel wat tijd is er noodig, om van den eersten schrik te beko men en voldoende zelfbeheersching te krijgen, om de tropennatuur rustig te bestudeeren, kalm te onder zoeken, wat het eigenlijk in die natuur is, dat hem zoo geweldig schokte', schreef hij. Wat dat betekende, valt te zien aan een van zijn eerste doekjes die hij in Nederlands-Indië maakte. Het is gedateerd in 1909. Het is een naief werk en misschien was hij er daarom wel aan gehecht want hij bewaarde het tot zijn dood. Dat hij op zijn tochten door Celebes geïnspireerd moet zijn geraakt, staat buiten kijf. De Lèmbéan-ber- gen en de vulkanen Gondano Salaman en de Soputan moeten de nodige indruk op deze bewoner van de lage landen hebben gemaakt. In elk geval vormden zijn uitstapjes de voedingsbodem voor een gedeelte van de motieven die zijn latere werken zouden ken merken, namelijk rotskusten, ravijnen, vulkanen, ber gen, bomen en zonsondergangen. In juli 1910 werd hij benoemd aan de Tweede Gemengde School in Soerabaja aan de noordoostkust Willem Imandt, Elisabeth Imandt-Robijns en Wim Imandt, 2 sep tember 1910. Foto: Kwee Djen Chin, Malang. van Java. Het was de belangrijkste handelsplaats en de grootste marinebasis van Nederlands-Indië met 145.000 inwoners waarvan 15.000 Europeanen en 21.000 Chinezen. Het was een moderne stad met asfaltwegen en er was elektrische verlichting. Niet lang na aankomst werd Imandt ziek en eind oktober ging hij naar Malang, een plaats die bekend staat om zijn gematigd klimaat. Vandaar werd hij overgeplaatst naar een school in Bandoeng in West-Java. Het was de hoofdplaats van de Preanger-regentschappen gelegen op een hoogvlakte 700 meter boven de zee spiegel. Het is een fraaie plaats met een aangenaam klimaat. Een kleine 50.000 inwoners waarvan 2.200 24 Zeeuws Tijdschrift 2015 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 24