'Monsieur Imandt ses enfants, Septembre 1924'. Op de foto staan van links naar rechts Wim, Gerard, Louise en Willem Imandt. bij Tjikadjang waarbij 'werkelijk de droomerige sfeer om deze eeuwenoude reuzen mede aanvoelt'. Een van die schilderijen is te zien op een interieurfoto van Frans Bohyn, een Franstalige Belg, die manager was van de rubberplantage Tjimangsoed bij Tjipatat. In het fotoalbum van de familie Bohyn stond 'Mon sieur Imandt ses enfants, Septembre 1924'. Zij waren waarschijnlijk bevriend omdat Bohyn met ene Gerarda van den Branden uit St. Jansteen was getrouwd. Over het werk van de tentoonstelling van de Bata- viasche Kunstkring van 8 tot 17 augustus 1924 schrijft een recensent: 'Treffend zijn ook beide stukken van W. Imandt om de compositie en de forsche welver zorgde uitvoering.' In 1925 zond Imandt een schilde rij van een vulkaan in. De recensent van Het Indisch Leven was ermee ingenomen. 'Naast veel middelmatig werk hing er ook menig opmerkelijk doek [onder andere] "Den Westelijke helft van den Kawah-Idjen" door W. Imandt.' Elders wordt er langer bij de inbreng van Imandt stilgestaan. 'W. Imandt is er met een knap uitgewerkte Boeroeboedoer fragment, en verder met een merkwaardig groot stuk dat "Den Westelijke helft van de Kawah-Idjen" voorstelt. Wel heel gedurfd, om dat groenrimpelloze egale vlak van het kratermeer daar zoo neer te spreiden, tusschen plooige aan een kant sombere en de andere kant zonbelichte bergen. Maar het resultaat is verrassend en dit schilderij is er een van de meest belangwekkende dezer expositie door geworden.' Voor de rest vond de recensent er weinig nieuws: 'We draaien zoo ongeveer in hetzelfde, nogal kleine kringetje rond.' Zoals eerder gezegd had de vulkaan vanaf zijn aankomst in Indië indruk op Imandt gemaakt en vanaf die tijd maakten schilderijen van vulkanen deel uit van zijn repertoire, al waren ze zeker bij de kopers niet het meest gewild. Uit vele berichten in de diverse Indische kranten blijkt dat Imandts werk in het bezit kwam van vele Nederlandse koloniale ambtenaren. Die berichten waren enerzijds journalistiek van aard 39 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 39