rt J W N Sfl it kt A veel Nederlandse inwoners van Malang terecht kwa men. Zijn zoons kregen het hard te verduren, want eerst moesten ze aan de beruchte Birmaspoorlijn werken en na de voltooiing van die lijn in 1943 in kolenmijnen in Japan, maar beiden overleefden. Imandt werd geïnterneerd in het kamp Moentilan. Hij werd niet mishandeld, maar kon er gedurende drie jaar weinig uitvoeren. Zijn vrouw en dochter Elisabeth bleven in het kamp Solo. Na de capitulatie van Japan op 15 augustus 1945 zou het nog acht maanden duren voordat het gezin naar Nederland gerepatrieerd kon worden. Het gezin werd uiteindelijk herenigd in Amba- rawa. Terwijl elders in de wereld de bevrijding van het fascistische juk met veel blijdschap werd gevierd, brak in wat nu Indonesië ging heten de zogenoemde Bersiap-periode aan nadat Sukarno de Indonesische onafhankelijkheid op 17 augustus 1945 had uitgeroe pen. Hoewel de Nederlandse vlag weer boven Amba- rawa wapperde, waren de Indonesische bevrijdings strijders, de Permuda's, in de omgeving van het kamp actief. Alle Indo-Europeanen mochten op 24 augustus het kamp verlaten, maar het zou nog tot begin decem ber duren voordat de Nederlanders naar Semarang werden geëvacueerd. Er was duidelijk sprake van een machtsvacuüm. Pas op 3 september vlogen er geal lieerde vliegtuigen over die pamfletten in het Japans uitstrooiden. De volgende dagen volgden enkele voed- seldroppings. Op 19 september arriveerden er Neder landse dokters die een transport voor de meest zieken naar Magelang organiseerden, maar geallieerde troepen lieten zich nog niet zien. Het machtsvacuüm werd op 15 oktober door de Permuda's opgevuld, want zij bezetten het kamp en namen de leiding in handen. Een week later nam een peloton Ghurka's en Engelse officieren de macht over. Drie weken was de situatie stabiel maar op 21 november kwam het kamp onder hevig vuur van de Permuda's te liggen. Op 22 november volgde een bestorming van het kamp waar bij dertien doden vielen. De Permuda's trokken zich terug en na nog een hevige granaatbeschieting op 29 november was het met de strijd gedaan. Op 1 december begon de evacuatie van de Neder landers naar Semarang. Daar verbleven ze korte tijd, waarna zij per vliegtuig naar het vliegveld Andir bij Bandoeng werden overgebracht. Daar bleven zij nog een paar weken in barakken op het vliegveld. De Japanse bezetting liet zijn sporen op het gezin a, t m A. .6 MJLKA Un rüptiN Joh. Enschedé Zonen (te Batavia) kreeg in 1943 van de Japanse bezetter de opdracht briefkaarten met een blanco voorkant te drukken met op de achterkant een postzegel van het zogenoemde karbouwen type maar dan met de opdruk Dai Nippon (Japanse rijk) in plaats van Ned. Indië. Imandt gebruikte zo'n postkaart kort na het einde van de Tweede Wereldoorlog om er een schets van bomen op te maken. 53 Zeeuws Tijdschrift 2015 11-2

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 53