r IN WORDING Een bekend Reinaert-vorser situeert Reinaerts kasteel Maupertuus in St. Jansteen. In zijn voorstelling staat Reinaert voor Zeger III, een Vlaamse landheer die in 1226 een keur gaf aan de bewoners rond het kasteel St. Jan. Dit is tevens de geboorteakte van St. Jansteen, gelegen op het noordelijke einde van het bosrijke Land van Waas op een zandrug omringd door water lopen. In dat dorp waren tot ver in de twintigste eeuw de middeleeuwen nog voel- en tastbaar aanwezig. Grensdorp Rond het midden van de zeventiende eeuw telde het dorp dertig huizen en de tot kerk omgebouwde vesting. We weten dit omdat op 26 april 1747 het dorp door de Franse generaal P. de la Roque volledig platgebombar deerd werd. Deze traumatische gebeurtenis is al lang uit het collectieve geheugen van de Stenenaren gewist. Bij het bombardement ging wel een deel van het schrif telijk geheugen van het dorp in rook op, maar voor de onderzoeker van de negentiende en twintigste eeuw blijft er nog ruimschoots materiaal voorhanden. Rond het midden van de negentiende eeuw was St. Jansteen een agrarisch katholiek dorp met meer dan duizend inwoners. De twee voornaamste straten waren de Rijksweg richting Heikant en Koewacht en de Dorpsstraat richting Belgische grens en Hulst. Het werd door herenboeren en de katholieke kerk bestuurd. De invloed van die kerk was na het einde van de Franse periode toegenomen. Een energieke en zakelijk ingestelde pastoor zorgde op de kop van de T-splitsing van de Dorpsstraat en de Rijksweg voor de bouw van een kerk die immens was en in 1864 werd 9 Zeeuws Tijdschrift 2015 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 9