Aan het woord: Toos de Bruijn-van Rossum katholiek, geboren 1943 Het is lastig om een duidelijk antwoord te geven op de vraag wat je precies gelooft. Geloven begint met de keuze open te staan voor iemand die je niet ziet. Het blijft een zoektocht, ook als je met het christelijk geloof bent opgegroeid zoals ik. En ook is het voor iedereen een heel persoonlijke zoektocht en een groei proces. God staat aan het begin van alles. Hij is de Schepper. Ik geloof dat God ons geschapen heeft naar Zijn beeld en dat wij mensen zijn, die van elkaar hou den en voor elkaar door het vuur willen gaan. Dit lukt niet altijd, maar door tot God te bidden, de Bijbel, het boek van God voor de mensheid, te lezen en te genie ten van de mensen en de natuur om je heen kun je meer van Gods liefde ervaren en deze liefde ook delen met anderen. Geloof in God betekent ook, dat je God wilt leren kennen als je liefhebbende hemelse Vader, die bij je is en die voor je zorgt. Geloven is ook God en je naaste liefhebben. De meeste Nederlanders geloven in een leven na de dood. Misschien berust dit wel op de angst voor de dood en krijgt de hemel daardoor meer "bestaans recht". Voor mij betekent de dood niet het einde. Het kan niet waar zijn dat alles ophoudt en dat je leven voor niets is geweest. Maar of het een plaats is of meer het voortbestaan van de geest en het bewustzijn, dat weet ik niet. Misschien is het een begin van een nieuwe fase in je leven. Naast het hiernamaals blijf je hopelijk voortbestaan in de gedachtewereld van je naasten, je familie en vrienden. Als kind heb ik van thuis uit en via school en opleiding tot lerares een katholieke opvoeding gekre gen. Alles moest, iedere dag naar de kerk, op zondag twee keer en met Pasen en Kerstmis drie keer, want dan was er 's middags nog het Lof. Elke maand moest er worden gebiecht en ga zo maar door. Bij al deze verplichtingen kon je niet van geloven spreken. Later besliste ik zelf, of ik wel of niet naar de kerk ging. Ik bezocht ook vieringen buiten mijn eigen parochie, wat niet in dank werd afgenomen door mijn ouders en de pastoor. Pas toen ik voor de klas stond, besefte ik, dat mijn geloofsbeleving belangrijk was voor de geloofs opvoeding van de kinderen. Dit kwam tot uiting in de godsdienstlessen, voorbereiding op de Eerste Commu nie, het organiseren van gesprekken met ouders en het organiseren van gezinsvieringen. In onze huidige woonplaats Sint Jansteen voelen we ons binnen de kerk thuis. Misschien doordat zowel mijn man als ik actief werden binnen diverse kerke lijke geledingen. Zo heb ik jarenlang de voorbereiding 17 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 17