De Gereformeerde Gemeenten Goes en Mid delburg Centrum krimpen, terwijl Gereformeerde Gemeenten in dorpen groeien. Binnen het tijdsbestek van een jaar of vijftien ging in Waarde de meerderheid van de bevolking (circa 62 procent in 2012) behoren tot de Gereformeerde Gemeenten (GG). Behalve in Waarde groeien de laatste 20 jaar ook de GG in 's Gra venpolder, Kapelle, Kruiningen, Waarde en Yerseke. Jawel, allemaal dorpen op Zuid-Beveland. Elders in de provincie doet dit verschijnsel zich amper voor. Elders in Nederland zie je wel dat leden van de GG verhuizen van de stad naar het platteland. Dat is vooral waarneembaar in steden als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In de laatste stad trokken gemeenteleden vanuit Zuid en het centrum van de stad naar buitenwijken en randgemeenten als Ridder kerk, Hendrik Ido Ambacht, Barendrecht en Capelle aan den IJssel. In die gemeenten valt een groei van een GG met enkele honderden leden niet zo op, maar in Zeeland ligt dat anders door de kleinschaligheid. Waarom groeien de GG in bepaalde dorpen zo sterk? Een belangrijke factor voor groei is de aan wezigheid van een reformatorische school. Dit gaat gepaard met vertrek uit dorpen waar een kleine gemeente is. Zodoende verdwenen de kleine GG van Colijnsplaat en Wemeldinge. Nog bestaande gemeen ten van geringe omvang in dorpen als Sint Philips- land, Kortgene, Kamperland en Nisse leiden een kwij nend bestaan. Er is nog iets dat de groei van de GG in dorpen verklaart. Deze hoek van de samenleving vormt ver houdingsgewijs een spaarzaam volkje dat zich niet zo snel inlaat met geldverslindende uitspattingen. Zodoende kunnen jongeren uit deze groepen zich wat gemakkelijker een koophuisje veroorloven. Behalve de GG behoren ook de Hersteld Hervorm de Kerk, de Gereformeerde Gemeente in Nederland, andere kerkverbanden van Oud Gereformeerden en enkele gemeenten van de Protestantse Kerk in Neder land (PKN) tot de strenge gereformeerde kerken, ook aangeduid als bevindelijke kerken. Deze maakten per 2011 ongeveer 9 procent uit van de bevolking, oftewel een op de elf Zeeuwen. De Provinciale Statenverkie zing in 2015 leverde de geestverwante SGP 13 procent van de stemmen op. Dat percentage is groter dan het aantal bevindelijken in provincie Zeeland. Deze uit slag is vrijwel geheel toe te schrijven aan de trouwe opkomst van de achterban bij verkiezingen. Bij dit soort ontwikkelingen wordt ook vaak het verdwijnen van protestants-christelijke en openbare scholen betrokken en wordt verwezen naar de groei van reformatorische scholen. Het verdwijnen van niet-reformatorische scholen heeft overigens weinig te maken met ontwikkelingen binnen de reformatori sche zuil, maar veel meer met het lage geboortecijfer bij andere groepen binnen de samenleving. Intussen blijft het wel zo dat het zelfgekozen isolement van veel mensen uit de bevindelijke hoek ongunstig is voor het sociaal-culturele leven binnen dorpen. En dan wordt het extra moeilijk om de oran jevereniging, de voetbalvereniging en het culturele aanbod overeind te houden. Dan blijkt dat het ook in sommige stadswijken, bijvoorbeeld in Middelburg, niet meer mogelijk is een eigen wijkvereniging over eind te houden omdat er niemand meer te vinden is die in het bestuur wil zitten. Ook voor sportverenigin gen zijn moeilijk vrijwilligers te vinden. En dat heeft weinig tot niets te maken met mijdingsgedrag binnen de reformatorische gezindte. Toch zijn ook binnen de Gereformeerde Gemeen ten en aanverwante kerkgemeenschappen krimp- scheurtjes zichtbaar. Dat de meeste kerken in deze hoek nog lichte groei vertoonden in de afgelopen decennia is vooral terug te voeren op hoge geboortecij fers. Die camoufleren de gestage uitstroom van vooral jonge kerkleden. Daarvoor hoef je de kerkbladen van de GG maar te volgen (berichten over mutaties in ledenbestand). Decennialang ging tweederde van de uitstroom van de GG over naar de Nederlandse Hervormde Kerk (later PKN). Deze leden vonden dan vaak onderdak bij de Gereformeerde Bond binnen de NHK/PKN. PKN- gemeente De Ontmoeting in Middelburg en gemeen te De Levensbron in Goes groeiden hierdoor enorm, om maar enkele voorbeelden te noemen. Sinds het begin van de 21e eeuw stappen uitgetreden leden steeds vaker niet meer over naar een ander kerkver band. Het is een kwestie van tijd of ook de GG en aanverwante groeperingen zullen krimp vertonen. Dan zullen de verhoudingen binnen refo-dorpen zich opnieuw wijzigen. Willem Staat is PZC-redacteur. Op zijn weblog Monnikenwerk http://monnikenwerk.pzc.wegenerwordpress.nl besteedt hij aandacht aan alle levensbeschouwelijke stromingen in Zeeland Deze (door de redactie geactualiseerde) bijdrage verscheen eer der op zijn uitgelezen weblog. 29 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 29