Klagede ^eglidë 'Raat veer Icjch>e\ *fnm Jacob Cats, Klaghende Maeghden. Titelgravure van een pirateneditie uit 1634 (Dordrecht) waarop de oorspronkelijke voorstelling is gespiegeld. gebekt is', 'Al is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt hem wel'? Vadertje Cats is een van de meest gelezen schrij vers uit de Nederlandse literatuur geweest en veel Nederlanders hadden twee kloeke boeken op de plank staan: de bijbel en de verzamelde werken van Cats. En Cats wist waarover hij het had als hij tegen vleselijke zonden waarschuwde. In zijn autobiografie Twee-en- tachtigjarig leven is hij openhartig over zijn eigen erva ringen. Die begonnen toen hij als elfjarige vanuit zijn geboortestad Brouwershaven in Zeeland in het naburi ge Zierikzee op kostschool werd gedaan. Hij leerde er behalve Latijn ook de liefde kennen, dankzij de levens lustige dienstmeid van zijn hospes. Ook in zijn Leidse studiejaren was er een dienstmeisje dat voor veel vrolijkheid zorgde. Maar de jonge Jacob schrok zich een ongeluk toen hem een kind van deze deerne in de schoenen dreigde te worden geschoven. Het was loos alarm, maar hij had zijn lesje geleerd. Toch is hij als student in Orléans en later als advocaat in Middelburg voortdurend met vrouwen in de weer geweest. Pas als hij trouwt, in 1605, komt aan deze onrust een einde. Behalve proza en gedichten schreef Cats in totaal zo'n 65 liederen, verspreid over zijn gehele oeuvre. Een aantal ervan is in zijn tijd zeker populair geweest, maar Cats' betekenis op dit gebied is tot nu toe veel minder algemeen bekend. Bij het schrijven van zijn liederen lette hij nauwgezet op het karakter van een bestaande melodie, die hij voor zijn lied uitkoos: niet alleen moesten de lettergrepen daarbij passen, maar ook het majeur- of mineurkarakter van de melodie en het stijgen/dalen daarvan moest in overeenstem ming zijn met de tekst. In dat opzicht was Cats aanzienlijk nauwkeuriger dan veel andere dichters. Een voorbeeld waarin deze relatie tussen tekst en melodie goed zichtbaar is, is Cats' godsdienstige lied Ziel-sucht, gepast op het hoogen en vallen van de Musicq zie muziekvoorbeeld. Een bundel waarin veel liederen zijn opgenomen is Cats' Klagende Maeghden en Raet voor de selve uit 1633, waarin bijbelse personen figureren, zoals in de klaag liederen van Dina en van Jephta's dochter. In een ope ningsgedicht laat Cats de Rede uitleggen hoeveel leed had kunnen worden vermeden als jongelieden naar hun verstand in plaats van naar hun erotische driften zouden hebben geluisterd. Op de titelprent knielen maagden en vrijers neer voor de troon van de Rede. Ze zijn geraakt door pijlen van Amor, hetzij in hun oog, oor, hart of maagdenkransje. In de liederen verhalen zij van hun ongeval. In de bijbel vond Cats nog meer klagende maagden, onder wie Tamar, Susanna, Abisag van Sunem en de vijf dwaze maagden uit de parabel van de olielampen. Dina en Tamar zijn verkracht, Susanna vals beschuldigd, de dochter van Jephta moet worden geofferd, Abisag moet met een impotente koning trouwen en de vijf dwaze maagden missen een bruiloftsfeest. Allemaal maagdenleed dat voorkomen had kunnen worden wanneer de Rede was gevolgd! Veel liederen van Cats vonden gretig aftrek; zo beleefde de bundel Klagende Maeghden meer dan 15 herdrukken. Sinds 2008 is een aantal op bijbelse thema's en psalmen gebaseerde werken van Cats toe gankelijk als bladmuziek, verzorgd door Louis Peter Grijp, en ook op cd te beluisteren, zodat in onze tijd opnieuw een breed publiek deze minder tegenwoor dig bekende kant van vadertje Cats kan leren kennen en daar genoegen aan kan beleven. Een cd met enkele psalmen van Remigius Schrijver is Genade ende vrede: doopsgezinde muziek uit de 16e en ïje eeuw, uitgevoerd door Camerata Trajectina. Zie hiervoor, alsmede voor een klank-impres sie van psalmen van Schrijver: www.muziekweb.nl/Iink/EAX0705. Werk van Cats is te beluisteren op de cd Klagende Maeghden. Liederen van Jacob Cats, uitgevoerd door Camerata Trajectina. Als bladmuziek is een selectie liederen van Cats uitgegeven: Exempla Musica Zelandica VIII: Jacob Cats, 'Klagende maeghden'. Mouming Maidens and other Songs - an Anthology, ed. by Louis Peter Grijp [Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen] (Middelburg 2008). 36 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 36