TRADITIE VAN DRIE KERKDIENSTEN tekst Willem Staat Tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw waren er in ons land dubbele diensten in de meeste protestantse kerken. Hetzelfde was het geval in de katholieke, waarvoor ook de zaterdagavonden werden benut. Daarna sloeg de secularisatie toe en kwam er de klad Zeeland herbergt nog altijd tientallen kerken waarvan de deuren meerdere keren per week open gaan. dat geldt voor de rooms-katholieke parochies van Hulst, Goes, Zierikzee, Middelburg en Vlis- singen. In protestantse hoek hebben de volgende kerken twee diensten op zondag: Gereformeerde Gemeenten (32), Gereformeerde Gemeenten in Nederland (n), Oud Gereformeerde Gemeenten (10), Hersteld Hervormde Kerk (8), Christelijke Gere formeerde Kerken (10) en Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt (10). De Protestantse Kerk in Nederland kent dubbele diensten in 21 gemeenten. Totaal wor den er in 108 parochies en gemeenten meerdere diensten per week gehouden. Dat komt neer op iets meer dan een op de drie van de 310 gemeenten die in Zeeland functioneren (teldatum mei 2013). De PKN-gemeente De Ontmoeting in Middelburg houdt op zondag meerdere diensten omdat het gebouw te klein is om alle kerkgangers te herbergen. Zeeland is veruit de koploper bij drie diensten per zondag. Dat betreft 30 gemeenten, ofwel in bijna een op de tien kerkelijke gemeenten gaan de leden op zondag drie keer naar de kerk. De traditie van drie diensten wordt alleen gehandhaafd door kerken van de bevindelijke richting zoals vooral de Gerefor meerde Gemeenten, en in mindere mate door de wat zwaardere Gereformeerde Gemeenten in Nederland en de Oud Gereformeerde Gemeenten. Binnen de Hersteld Hervormde Kerk, die ook tot de bevindelijke richting wordt gerekend, komt het verschijnsel in het geheel niet voor. Wel was het gebruik bij enkele Christelijke Gereformeerde Ker ken. De laatste was Oud-Vossemeer, waar de derde dienst in 2008 is afgeschaft. Wanneer de gemeente een eigen predikant heeft, gaat die meestal twee keer voor op zondag en is de derde dienst een leesdienst, 38 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 38