r IN ZEELAND SPRINGLEVEND waarin een preek wordt voorgelezen. Is er geen pre dikant, dan worden er drie leesdiensten gehouden. Het kan zijn dat een preek wordt gelezen van een eigentijdse dominee, maar er worden ook nog altijd 'oudvaders' gelezen. Bijvoorbeeld van Bernardus Smytegelt (Goes 20 augustus 1665 - Middelburg 6 mei 1739). Buiten Zeeland komt de derde dienst alleen nog voor in Rijssen (Overijssel). Daar hebben twee van de drie plaatselijke Gereformeerde Gemeenten drie diensten per zondag. In de rest van het land komt het niet voor, ook niet in de zeer bevindelijke dorpen als Staphorst en Urk. In Zeeland komen derde diensten vooral voor op Zuid-Beveland (12) en Tholen (8 gemeenten). Per kerkgenootschap gaat het om de volgende gemeenten: Gereformeerde Gemeenten (19 van de 32 gemeenten): op Tholen (Poortvliet, Scherpenisse, Sint Annaland en Tholen), Zuid-Beveland (Borssele, Goes, 's-Gra- venpolder, Krabbendijke, Kruiningen, Nieuwdorp, Rilland, Waarde, Wolphaartsdijk en Yerseke), Noord- Beveland (Kortgene), en op Walcheren (Aagtekerke, Middelburg-Centrum, Middelburg-Zuid en Westka- pelle). Oud Gereformeerde Gemeenten (5 van de 10 gemeenten): in Sint Philipsland (twee gemeenten), Sint-Maartensdijk, Stavenisse en in 's Gravenpolder. Gereformeerde Gemeenten in Nederland (6 van de n gemeenten): in Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, Goes, Kruiningen, Arnemuiden en in Terneuzen. In bijna de helft van bovengenoemde dertig gemeenten wordt tijdens de erediensten gezongen uit de i6e-eeuwse psalmberijming van Datheen (zie ook www.petrusdatheenstichting.nl/). Dat zijn de Gerefor meerde Gemeenten in Scherpenisse, Sint Annaland, Borssele en Kruiningen, de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland in Sint Annaland, Goes, Kruiningen, Arnemuiden en Terneuzen en de Oud Gereformeerde Gemeenten in Sint Philipsland (2 gemeenten), Sint Maartensdijk, Stavenisse en 's Gravenpolder. Willem Staat is PZC-redacteur. Op zijn weblog Monnikenwerk http://monnikenwerk.pzc.wegenerwordpress.nl besteedt hij aandacht aan alle levensbeschouwelijke stromingen in Zeeland Deze (door de redactie geactualiseerde) bijdrage verscheen eer der op zijn weblog. 39 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 39