Het Etty Hillesum Onderzoekscentrum opent in Middelburg zijn deuren Etty Hillesum, circa 1939. Het Etty Hillesum Onderzoekscentrum (EHOC) gaat verhuizen van Gent naar Middelburg. Tijdens de Dodenherdenking op 4 mei 2015 maakte Harald Bergmann, de burgemeester van Middelburg, dit bekend. Het Zeeuws Archief in Middelburg heeft kantoorruimte ter beschikking gesteld voor het EHOC en in juni zal de verhuizing plaatsvinden. Op 1 oktober aanstaande zal de officiële opening zijn met een speciaal programma. De schrijver van deze bijdrage, directeur van het Etty Hillesum Onderzoekscentrum, is zeer verheugd over de gastvrijheid waarmee de stad Middelburg, waar Etty Hillesum in 1914 is geboren, het EHOC heeft verwelkomd. tekst Klaas Smelik Op 15 januari 1914 werd Esther (Etty) Hillesum in Middelburg geboren in het ouderlijke huis aan het Molenwater. Haar vader, dr. Levi (Louis) Hillesum, was leraar Klassieke Talen aan het Stedelijk Gymna sium van Middelburg. Het was de eerste aanstelling in een succesvolle loopbaan - in 1928 werd Louis Hillesum rector van het Deventer gymnasium - een loopbaan echter die in 1940 door de Duitse bezetters ruw werd afgebroken. Etty's moeder was in 1907 uit Rusland gevlucht en moest zich met vallen en opstaan aanpassen aan de Nederlandse mentaliteit, die zo ver schillend was van die in haar vaderland. Toen de trotse vader samen met twee collega's op 17 januari 1914 aangifte ging doen van de geboorte van zijn eerste kind in het stadhuis van Middelburg, kon hij niet vermoeden dat hij, zijn vrouw, zijn doch ter Etty en haar later geboren broers Jaap en Micha, dertig jaar later zouden worden vermoord alleen van wege het feit dat zij Joden waren. Ook zijn vrouw niet, die meende in Nederland een veilige haven te hebben gevonden na de verschrikkingen van de pogroms in Rusland. 48 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 48